Přemnožená zvěř ničí les, míní lesníci. Stavy jsou jen někde zvýšené, tvrdí myslivci

Přemnožená zvěř ničí les, míní lesníci. Stavy jsou jen někde zvýšené, tvrdí myslivci
Lesy se touto dobou měly vzpamatovávat po kůrovcové kalamitě a extrémním suchu. Vysazovaly se miliony nových stromků a prováděla další opatření za miliardy.
S tímto tvrzením nesouhlasí myslivci. "Přesnější je, že stavy zvěře jsou místně zvýšené. Jednak tedy nejde o přemnožení a jednak nejde o plošný problém. Vyšší stavy zvěře jsou opravdu pouze v některých oblastech. Zvěř navíc migruje, takže jde o věc proměnlivou," říká Jiří Janota, předseda Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ).
"Spárkatá zvěř kromě vysázených stromků spase i přirozené zmlazení, kterým se lesy samy obnovují. A to je ještě horší, protože právě lesy vzniklé z přirozeného zmlazení jsou odolnější než lesy uměle vypěstované z výsadby," upozorňuje lesnický expert Hnutí Duha Jaromír Bláha. Na snímku ukazuje mladé doubky, které již stačila zvěř okousat.
Podle lesníků, zemědělců, ochránců přírody, vlastníků lesních pozemků i vlastníků honiteb nepřináší vládní novela zákona o myslivosti zásadní nástroj, jak dostat zvěř a les do rovnováhy. Rádi by měli větší možnost regulovat zvěř na svém pozemku. To jim prý ani schvalovaná novela zákona o myslivosti neumožňuje. Zobrazit 30 fotografií
Foto: Hnutí Duha
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 6. 2021 11:26
Do obnovy lesů se během kůrovcové kalamity a období sucha investovaly miliardy. Jenže ty podle lesníků a ekologů "mizí v žaludcích přemnožené spárkaté zvěře". Než stačí stromky vzrůst, spasou je jeleni či srnky. Lesníci volají po větší možnosti regulovat počet zvěře. Myslivci tvrdí, že není přemnožená, jen jsou její stavy v některých oblastech zvýšené. A že na ni nelze svalit všechny škody.
 

Právě se děje

Další zprávy