Veřejný ochránce práv Otakar Motejl předložil Ústavnímu soudu návrh na zrušení takzvané protipožární vyhlášky, která je účinná od loňského července. Vyhláška mimo jiné stanovila povinnost vybavit nové domy hasicími přístroji, vybrané objekty pak také kouřovými čidly.
Podle Motejla se pod pojmem „veřejný zájem" ve skutečnosti skrývají soukromé majetkové zájmy. Domnívá se, že vyhláška je v rozporu s Ústavou i Listinou základních práv. Jednak odkazuje na prakticky nedostupné technické normy, jednak ukládá „povinnosti neúměrné sledovanému cíli".
Nedostupné a drahé normy
Ombudsman Otakar Motejl kritizuje fakt, že vyhláška ve většině svých ustanovení odkazuje na české technické normy. Ty přitom nejsou veřejnosti běžně dostupné a navíc je nelze získat bezplatně. „Tato praxe odporuje ústavním principům, podle nichž musí být právní normy už ze své podstaty přístupné veřejně a bezplatně všem," upozorňuje Motejl.
Přestože technické normy od ledna letošního roku zlevnily o polovinu, pořád nejsou dostupné zdarma tak, jako je tomu u zákonů, nařízení vlády a vyhlášek publikovaných v relativně snadno dostupné Sbírce zákonů. Dosud například nebyly k dispozici v elektronické podobě, natož s možností snadného vyhledávání.
Stále více požárů?
Ministerstvo vnitra zdůvodňuje novou povinnost veřejným zájmem - ochranou před nebezpečím vzniku a šíření požárů. Uvádí, že vyhláška reaguje na statisticky doložený nárůst požárů bytů a domů a s tím spojenými úmrtími.
Ombusman ale poukazuje na oficiální dostupné statistiky Hasičského záchranného sboru. „O žádném negativním nárůstu nevypovídají. Počet požárů v letech 2003-2007 je prakticky na stejné úrovni, stejně jako počet zraněných. U usmrcených dokonce v roce 2007 došlo k poklesu," říká Motejl. Podle něj navíc neexistuje statistika, která by prokazovala, že v objektech s hasicími přístroji a kouřovými čidly dochází k požárům méně často a škody jsou menší. Na celkových statistikách se neprojevilo ani povinné zvýšení počtu hasicích přístrojů u větších objektů v roce 2001.
Veřejný ochránce práv připomíná, že naopak dochází k „inflaci" počtu přenosných hasicích přístrojů. V roce 1996 požadovala vyhláška ministerstva vnitra jeden přístroj na plochu 400 metrů čtverečních. O pět let později se tato plocha snížila na polovinu. A od loňského roku musí mít hasicí přístroj všechny nově postavené domy.
Motejl také upozorňuje na nesmyslný požadavek, aby vlastníci rodinných domů instalovali kouřové čidlo v „části vedoucí k východu". Požáry obvykle vznikají v jiných částech domu. „Jestliže by k požáru došlo například v noci v dětském pokoji, uzavřeném běžnými dveřmi a odděleném od východu ještě dalšími místnostmi, došlo by k udušení či uhoření dětí dříve, než by čidlo na kouř reagovalo," varuje.
Sporná je prý i preference hasicích přístrojů. „Podle doporučení Evropské komise je primárním nástrojem k likvidaci požáru voda a ventilační zařízení pro odvod kouře a tepla. Použití hasicího přístroje předpokládá řadu odborných znalostí a dovedností. Pokud je osoba nemá, může být jeho použití dokonce nebezpečné a způsobit více škody než užitku," varuje Motejl. Například vyhláškou doporučovaný práškový hasicí přístroj 34A nelze bezpečně použít pro hašení požárů rostlinných nebo živočišných olejů a tuků používaných v kuchyňských spotřebičích. Přitom právě takové patří v domácnostech k nejčastějším. „Je to obdobné jako třeba ukládat řidičům povinnost, aby vozili v autolékárničce prostředky k zajištění průchodnosti dýchacích cest nebo analgetika. Jejich podání rovněž vyžaduje odborné dovednosti a jejich laická aplikace by zraněné osobě mohla ublížit," podotýká.
Je to hlavně soukromá věc
Ombudsman samozřejmě podporuje snahy o zvýšení protipožární ochrany. Domnívá se ale, že škodám lze předcházet i jinak než zmíněnou vyhláškou. Vhodným řešením jsou například výhodnější pojistné podmínky pro majitele nemovitostí, kteří do hasicích přístrojů a kouřových čidel investují dobrovolně.
Motejl připomíná, že mezi základní ústavní principy patří přiměřenost. „Stát sice může stanovit občanům povinnosti, nesmí tak ale činit svévolně. Pro jejich uložení musí existovat legitimní a rozumný důvod, navíc k tomu musí dojít vhodnými prostředky," upřesňuje. „V liberální demokracii je především věcí samotných občanů, jakým způsobem budou chránit své zdraví a majetek," dodává Motejl.
Vyhláška má přínos. Ale jen pro firmy z oboru
Nová povinnost prý navíc přispívá především k zájmům těch osob, které mají z takto uložené povinnosti finanční profit. Potvrzuje to nakonec i samo ministerstvo vnitra, které v důvodové zprávě při jejím schvalování uvedlo: „Vyhláška bude mít pozitivní dopad na činnost malých a středních podnikatelů z hlediska jejich uplatnění při výrobě, revizích a opravách některých druhů výrobků sloužících k zabezpečení požární ochrany ve stavbách."
Veřejnému ochránci práv se nelíbí ani nerovnost mezi vlastníky novějších a starších domů. Podle něj neexistuje důvod, aby vyhláška stanovila povinnost pouze pro majitele domů zkolaudovaných po loňském 1. červenci. „Odvažuji se tvrdit, že počet požárů ve starších nemovitostech několikanásobně přesahuje počet požárů v novostavbách," argumentuje Motejl v návrhu na zrušení vyhlášky, adresovaném Ústavnímu soudu.
Uvidíme ve středu
Jak na Motejlův návrh reagovalo generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, spadající pod ministerstvo vnitra? "Rozhodnutí ombudsmana nebudeme komentovat. Nechceme předjímat případné stanovisko Ústavního soudu ani se pouštět do veřejné polemiky," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí sboru Petr Kopáček. "Ve středu zveřejníme statistiky požárů za rok 2008 a již nyní lze říci, že následky požárů v soukromých domácnostech byly loni velmi tragické," dodává.
Vyhláška podle něj vycházela z nejnovějších tuzemských a zahraničních poznatků v oblasti požární ochrany staveb. Účelem bylo především celkové zlepšení ochrany občanů před požáry. V letech 2003-2007 zemřelo při požárech v domácnosti 351 osob a dalších 473 bylo zraněno. Každý den likvidují hasiči v průměru sedm požárů v domácnosti.
Další novinky pro majitele domů:
Měníte vytápění za ekologičtější? Požádejte o dotaci
Mladí lidé získají dotaci na některé hypotéky