Měníte vytápění za ekologičtější? Požádejte o dotaci

Petr Kučera Petr Kučera, pek
21. 1. 2009 15:35
Startuje další program na podporu obnovitelných zdrojů vytápění.
Tento obytný dům leží přímo v obci Nové Heřminovy, relativně daleko od plánované hráze. Přesto se ho stavba přehrady může také dotknout - od hráze totiž povede široké koryto. Řada místních pořád neví, kudy přesně. Most (vzadu) se bude muset určitě strhnout.
Tento obytný dům leží přímo v obci Nové Heřminovy, relativně daleko od plánované hráze. Přesto se ho stavba přehrady může také dotknout - od hráze totiž povede široké koryto. Řada místních pořád neví, kudy přesně. Most (vzadu) se bude muset určitě strhnout. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Lidé, kteří přestanou vytápět domácnost uhlím, mají i letos šanci na státní podporu. „V dotačním programu na podporu obnovitelných zdrojů je na letošní první čtvrtletí připraveno až 40 milionů korun," říká ministr životního prostředí Martin Bursík. Žádosti lze podávat ode dneška do konce března. Cílem jsou nejen úspory energie, ale také zlepšení ovzduší a tím i zdraví obyvatel. 

Kdo může žádat o dotaci? Především lidé, kteří nahrazují kotel na uhlí za nízkoemisní zdroje na biomasu nebo účinná tepelná čerpadla. „Nově mají šanci i majitelé novostaveb, pokud dům splňuje nároky na nízkoenergetický standard," dodává Bursík. Zájemce ale musí doložit, že dům není možné připojit na stávající rozvody zemního plynu nebo centrálního zásobování teplem.

Dotace lze získat i na instalaci solárně-termických kolektorů na přitápění a celoroční ohřev teplé vody. Podrobné podmínky jsou k dispozici na webu ministerstva.

Na podporu ale mají nárok jen lidé, kteří už náhradu topení uskutečnili. Úspěšní žadatelé dostanou od státu až polovinu vynaložených nákladů, jen u tepelných čerpadel nejvýše 30 procent. Maximální výše podpory je 55 až 75 000 korun podle typu použitého zařízení. O příspěvek ale můžou žádat nejpozději do osmnácti měsíců po uvedení ekologičtějšího vytápění do provozu.

V březnu pak chce ministerstvo představit nový dotační program pro domácnosti, zaměřený na energetické úspory při rekonstrukcích i v novostavbách. „Podpoříme  kvalitní zateplování rodinných domů, náhradu neekologického vytápění za nízkoemisní kotle na biomasu a účinná tepelná čerpadla, instalaci těchto zdrojů do nízkoenergetických novostaveb a také novou výstavbu v pasivním energetickém standardu," upřesňuje Bursík. V tomto programu plánuje letos rozdělit téměř deset miliard. Od svého předchůdce se program bude lišit i tím, že nepodpoří už uskutečněné akce - o dotaci tedy nepůjde žádat zpětně.

Podobné zaměření má mít i dotační program pro nepanelové bytové domy s obdobnými parametry. Také tuto novinku představí ministr Bursík podrobněji během března. Dosud je možné žádat na zateplování panelových domů, které podporuje ministerstvo pro místní rozvoj.
  

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy