Měníte vytápění za ekologičtější? Požádejte o dotaci

Petr Kučera Petr Kučera, pek
21. 1. 2009 15:35
Startuje další program na podporu obnovitelných zdrojů vytápění.
Tento obytný dům leží přímo v obci Nové Heřminovy, relativně daleko od plánované hráze. Přesto se ho stavba přehrady může také dotknout - od hráze totiž povede široké koryto. Řada místních pořád neví, kudy přesně. Most (vzadu) se bude muset určitě strhnout.
Tento obytný dům leží přímo v obci Nové Heřminovy, relativně daleko od plánované hráze. Přesto se ho stavba přehrady může také dotknout - od hráze totiž povede široké koryto. Řada místních pořád neví, kudy přesně. Most (vzadu) se bude muset určitě strhnout. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Lidé, kteří přestanou vytápět domácnost uhlím, mají i letos šanci na státní podporu. „V dotačním programu na podporu obnovitelných zdrojů je na letošní první čtvrtletí připraveno až 40 milionů korun," říká ministr životního prostředí Martin Bursík. Žádosti lze podávat ode dneška do konce března. Cílem jsou nejen úspory energie, ale také zlepšení ovzduší a tím i zdraví obyvatel. 

Kdo může žádat o dotaci? Především lidé, kteří nahrazují kotel na uhlí za nízkoemisní zdroje na biomasu nebo účinná tepelná čerpadla. „Nově mají šanci i majitelé novostaveb, pokud dům splňuje nároky na nízkoenergetický standard," dodává Bursík. Zájemce ale musí doložit, že dům není možné připojit na stávající rozvody zemního plynu nebo centrálního zásobování teplem.

Dotace lze získat i na instalaci solárně-termických kolektorů na přitápění a celoroční ohřev teplé vody. Podrobné podmínky jsou k dispozici na webu ministerstva.

Na podporu ale mají nárok jen lidé, kteří už náhradu topení uskutečnili. Úspěšní žadatelé dostanou od státu až polovinu vynaložených nákladů, jen u tepelných čerpadel nejvýše 30 procent. Maximální výše podpory je 55 až 75 000 korun podle typu použitého zařízení. O příspěvek ale můžou žádat nejpozději do osmnácti měsíců po uvedení ekologičtějšího vytápění do provozu.

V březnu pak chce ministerstvo představit nový dotační program pro domácnosti, zaměřený na energetické úspory při rekonstrukcích i v novostavbách. „Podpoříme  kvalitní zateplování rodinných domů, náhradu neekologického vytápění za nízkoemisní kotle na biomasu a účinná tepelná čerpadla, instalaci těchto zdrojů do nízkoenergetických novostaveb a také novou výstavbu v pasivním energetickém standardu," upřesňuje Bursík. V tomto programu plánuje letos rozdělit téměř deset miliard. Od svého předchůdce se program bude lišit i tím, že nepodpoří už uskutečněné akce - o dotaci tedy nepůjde žádat zpětně.

Podobné zaměření má mít i dotační program pro nepanelové bytové domy s obdobnými parametry. Také tuto novinku představí ministr Bursík podrobněji během března. Dosud je možné žádat na zateplování panelových domů, které podporuje ministerstvo pro místní rozvoj.
  

 

Právě se děje

před 34 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy