Průlom: Majitelé domů mohou zpětně vymáhat vyšší nájmy

Tomáš Fránek
22. 1. 2009 10:25
Soud vyhověl stížnosti majitelů domu z Prahy
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Brno - Majitelé domů si mohou u tuzemských soudů nárokovat zpětně vyšší nájemné. Tedy: Chtít od svých nájemníků víc peněz za měsíce a roky, kdy v Česku neexistoval kvůli nečinnosti politiků předpis upravující regulaci nájemného.

Průlomově o tom rozhodli ústavní soudci.

Soudy zatím žaloby na zpětně zvýšené nájemné odmítaly a rozhodovaly o zvýšení nájemného pouze do budoucna. Podle ústavních soudců to byla chyba.

Nemohli by se stěhovat

Ústavní soudci posuzovali spor mezi majitelem domu a nájemníky v Praze. Majitel domu požadoval doplatit za dobu od května 2003 do prosince 2005 přes dvě stě tisíc korun, nájemníci podle něj platili dlouhodobě nízké regulované nájemné.

Soudy včetně Nejvyššího ale vlastníkovi nevyhověly s tím, že stanovit zvýšené nájemné je možné "pro futuro" - tedy pro budoucnost, ne však zpětně. Podle Nejvyššího soudu by možnost domáhat se zvýšeného nájemného zpětně vedla k poškození nájemníků. Ti by se nemohli v případě, že by soud zvýšil nájemné ze zpětnou platností, přestěhovat do jiného bytu, kde by platili méně.

Senát Ústavního soudu vedený soudcem Jiřím Muchou ale rozhodl opačně. A verdikty soudů zrušil.

Podle ústavních soudců musí soudy rozhodnout o zvýšení nájemného, a to v závislosti na místních podmínkách tak, aby nedocházelo k diskriminacím majitelů domů.

Podle ústavních soudců není možné nároky majitelů domů omezit jenom na budoucnost. Soudci v nálezu uvedli, že není žádný důvod, aby se majitelé nemohli domáhat zvýšení nájmu "za vymezenou dobu minulou."

A pokud se takovou žalobou soudy nezabývají, porušují tím právo majitelů domů na spravedlivý proces, rozhodli ústavní soudci.

Verdikt ústavních soudců tak znamená, že soudy budou muset posoudit i tyto spory o "minulé" činže a podle místních podmínek vydat verdikt, zda požadavek majitelů domů na vyšší nájemné je oprávněný.

Odlišní názor měl jeden ze soudců, který o sporu rozhodoval. Jan Musil ve svém stanovisku uvedl, že souhlasí s verdiktem Nejvyššího soudu, podle kterého by zpětné vymáhání nájemného vedlo k poškození nájemníků.

Kdy soud rozhodne?

Spory o regulované nájemné se v Česku vlečou už několik let a zemi pořád hrozí, že bude platit majitelům domů vysoké nájemné. Ve Štrasburku se totiž u Evropského soudu pro lidská práva odškodnění za regulaci nájemného domáhá až 4800 tuzemských majitelů domů.

V Česku je podle dřívějšího sdělení Občanského sdružení majitelů domů má pouze 28 obcí a měst, ve kterých je nájemné na úrovni, která stačí k pokrytí nákladů na základní údržbu domů a bytů. Jde hlavně o velká města, například Prahu, Brno nebo Karlovy Vary. V ostatních obcích se výše nájmů pohybují pod touto úrovní. V Česku je více než 6000 obcí.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy