Známe Nejlepší banku a pojišťovnu. Projděte si výsledky soutěže

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
1. 11. 2017 15:17
Nejlepší bankou se letos s těsným náskokem stala ČSOB před loňským vítězem Raiffeisenbank. Mezi životními pojišťovnami získala prvenství ČSOB Pojišťovna. Nejlepší neživotní pojišťovnou se s přesvědčivým náskokem stala Česká pojišťovna. Soutěž vyhlašují Hospodářské noviny.
Zástupci oceněných bank a pojišťoven.
Zástupci oceněných bank a pojišťoven. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - V soutěži Nejlepší banka vyhlašované Hospodářskými novinami zvítězila podruhé za poslední tři roky ČSOB. Z loňského prvního místa odsunula na druhou pozici Raiffeisenbank, které k obhajobě nestačilo ani to, že byla z pohledu klientů letos nejpřívětivější.

Celkové hodnocení soutěže, jejímiž hlavními partnery jsou společnosti IBM ČR a PwC ČR a odborným partnerem je Česká bankovní asociace, stojí na dvou rovnocenných pilířích. Vedle kvality a ceny služeb či přístupu k zákazníkům rozhoduje také finanční zdraví společnosti. A právě z pohledu akcionáře měla ČSOB navrch.

Obě banky patřily podle hodnocení mezi nejlepší v šíři i kvalitě služeb. Náklady na účet byly v jejich případě také relativně nízké. Raiffeisenbank sice dokázala svého rivala předčít v komunikaci, ale ČSOB naopak vykázala vyšší ziskovost či kvalitu aktiv. Zároveň dosáhla nižší nákladovosti a v celkovém hodnocení tak nakonec o pouhých pět setin procentního bodu brala první místo.

NEJLEPŠÍ BANKA 2017

Pořadí a banka Hodnocení
1. ČSOB 73,45 %
2. Raiffeisenbank 73,4 %
3. Česká spořitelna 69,97 %
4. Komerční banka 68,16 %
5. Moneta Money Bank 67,42 %
6. UniCredit Bank 56,68 %
7. Fio Banka 55,74 %
8. Equa Bank 51,47 %
9. Expobank 48,46 %
10. Sberbank 42,8 %

Přes hranici 70 procent se dokázaly v celkovém součtu dostat jen první dvě z celkem deseti bank, jež byly zařazeny do konečného pořadí. Třetí Česká spořitelna skončila těsně pod ní.

Analytická agentura Datank posuzovala celkem 21 finančních domů. Některé z nich, jako například AirBank, ale nesplnily podmínky pro zařazení do celkového hodnocení kvůli úzkému portfoliu nabízených služeb.

Stejně jako banky prošly plošným testováním služeb - od profesionality a rychlosti operátorů zákaznických linek až po ceny a šíři produktové nabídky - také pojišťovny. V rámci soutěže Nejlepší pojišťovna, jejímiž partnery i v tomto případě IBM ČR a PwC ČR a odborným partnerem Česká asociace pojišťoven, se utkaly ve svou kategoriích.

Nejlepší životní pojišťovnou se stala ČSOB Pojišťovna, která se v celkovém hodnocení jako jediná dostala přes 60 procent a na konto skupiny ČSOB tak přidala po druhý letošní triumf. Stejně jako v případě banky rozhodl i u ČSOB pojišťovny o vítězství především pohled akcionáře a dobré finanční zdraví.

Ze zákaznického pohledu sice skončila ČSOB pojišťovna na devátém místě, ale klientsky nejpřívětivější Allianz v nabitém žebříčku, kde životní pojišťovnu na prvním a šestém místě dělily pouhé čtyři procentní body, naopak ztratila v "akcionářské" části.

NEJLEPŠÍ ŽIVOTNÍ POJIŠŤOVNA 2017

Pořadí a pojišťovna Hodnocení
1. ČSOB pojišťovna 60,52 %
2. Komerční pojišťovna 59,69 %
3. Česká pojišťovna 59,66 %
4. Generali 57 %
5. Allianz 56,79 %
6. NN Životní pojišťovna 56,40 %
7. Aegon 51,81 %
8. Kooperativa pojišťovna 51,79 %
9. Uniqa 47,51 %
10. Pojišťovna České spořitelny 46,34 %
11. Metlife 45,95 %
12. Česká podnikatelská pojišťovna 44,28 %
13. Axa 43,96 %
14. Ergo 36,57 %

Dominanci skupiny ČSOB v letošním devátém ročníku soutěže Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna tak nakonec narušila až Česká pojišťovna, jež s přesvědčivým náskokem více než šesti procentních bodů zvítězila v kategorii Nejlepší neživotní pojišťovna 2017.

Dominovala především v hodnocení z pohledu klienta, kde díky šíři a kvalitě služeb, i příkladné komunikaci se zákazníky dosáhla téměř 90 procent. Celkově druhou Kooperativa pojišťovnu naopak na stupně vítězů vynesl pohled akcionáře, když v hodnocení přívětivosti ke klientům obsadila 11. místo z celkových čtrnácti.

NEJLEPŠÍ NEŽIVOTNÍ POJIŠŤOVNA 2017

Pořadí a pojišťovna Hodnocení
1. Česká pojišťovna 76,32 %
2. Kooperativa pojišťovna 70 %
3. Česká podnikatelská pojišťovna 69,19 %
4. ČSOB pojišťovna 68,68 %
5. Allianz 68,62 %
6. Komerční pojišťovna 66,98 %
7. Generali 63,78 %
8. Uniqa 60,17 %
9. Direct pojišťovna 56,15 %
10. Maxima pojišťovna 49,61 %
11. Ergo 48,81 %
12. Slavia pojišťovna 48,47 %
13. Axa 46 %
14. Hasičská vzájemná pojišťovna 41,55 %

Zdroje všech tabulek: Datank

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy