Známe Nejlepší banku a pojišťovnu. Projděte si výsledky soutěže

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
1. 11. 2017 15:17
Nejlepší bankou se letos s těsným náskokem stala ČSOB před loňským vítězem Raiffeisenbank. Mezi životními pojišťovnami získala prvenství ČSOB Pojišťovna. Nejlepší neživotní pojišťovnou se s přesvědčivým náskokem stala Česká pojišťovna. Soutěž vyhlašují Hospodářské noviny.
Zástupci oceněných bank a pojišťoven.
Zástupci oceněných bank a pojišťoven. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - V soutěži Nejlepší banka vyhlašované Hospodářskými novinami zvítězila podruhé za poslední tři roky ČSOB. Z loňského prvního místa odsunula na druhou pozici Raiffeisenbank, které k obhajobě nestačilo ani to, že byla z pohledu klientů letos nejpřívětivější.

Celkové hodnocení soutěže, jejímiž hlavními partnery jsou společnosti IBM ČR a PwC ČR a odborným partnerem je Česká bankovní asociace, stojí na dvou rovnocenných pilířích. Vedle kvality a ceny služeb či přístupu k zákazníkům rozhoduje také finanční zdraví společnosti. A právě z pohledu akcionáře měla ČSOB navrch.

Obě banky patřily podle hodnocení mezi nejlepší v šíři i kvalitě služeb. Náklady na účet byly v jejich případě také relativně nízké. Raiffeisenbank sice dokázala svého rivala předčít v komunikaci, ale ČSOB naopak vykázala vyšší ziskovost či kvalitu aktiv. Zároveň dosáhla nižší nákladovosti a v celkovém hodnocení tak nakonec o pouhých pět setin procentního bodu brala první místo.

NEJLEPŠÍ BANKA 2017

Pořadí a banka Hodnocení
1. ČSOB 73,45 %
2. Raiffeisenbank 73,4 %
3. Česká spořitelna 69,97 %
4. Komerční banka 68,16 %
5. Moneta Money Bank 67,42 %
6. UniCredit Bank 56,68 %
7. Fio Banka 55,74 %
8. Equa Bank 51,47 %
9. Expobank 48,46 %
10. Sberbank 42,8 %

Přes hranici 70 procent se dokázaly v celkovém součtu dostat jen první dvě z celkem deseti bank, jež byly zařazeny do konečného pořadí. Třetí Česká spořitelna skončila těsně pod ní.

Analytická agentura Datank posuzovala celkem 21 finančních domů. Některé z nich, jako například AirBank, ale nesplnily podmínky pro zařazení do celkového hodnocení kvůli úzkému portfoliu nabízených služeb.

Stejně jako banky prošly plošným testováním služeb - od profesionality a rychlosti operátorů zákaznických linek až po ceny a šíři produktové nabídky - také pojišťovny. V rámci soutěže Nejlepší pojišťovna, jejímiž partnery i v tomto případě IBM ČR a PwC ČR a odborným partnerem Česká asociace pojišťoven, se utkaly ve svou kategoriích.

Nejlepší životní pojišťovnou se stala ČSOB Pojišťovna, která se v celkovém hodnocení jako jediná dostala přes 60 procent a na konto skupiny ČSOB tak přidala po druhý letošní triumf. Stejně jako v případě banky rozhodl i u ČSOB pojišťovny o vítězství především pohled akcionáře a dobré finanční zdraví.

Ze zákaznického pohledu sice skončila ČSOB pojišťovna na devátém místě, ale klientsky nejpřívětivější Allianz v nabitém žebříčku, kde životní pojišťovnu na prvním a šestém místě dělily pouhé čtyři procentní body, naopak ztratila v "akcionářské" části.

NEJLEPŠÍ ŽIVOTNÍ POJIŠŤOVNA 2017

Pořadí a pojišťovna Hodnocení
1. ČSOB pojišťovna 60,52 %
2. Komerční pojišťovna 59,69 %
3. Česká pojišťovna 59,66 %
4. Generali 57 %
5. Allianz 56,79 %
6. NN Životní pojišťovna 56,40 %
7. Aegon 51,81 %
8. Kooperativa pojišťovna 51,79 %
9. Uniqa 47,51 %
10. Pojišťovna České spořitelny 46,34 %
11. Metlife 45,95 %
12. Česká podnikatelská pojišťovna 44,28 %
13. Axa 43,96 %
14. Ergo 36,57 %

Dominanci skupiny ČSOB v letošním devátém ročníku soutěže Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna tak nakonec narušila až Česká pojišťovna, jež s přesvědčivým náskokem více než šesti procentních bodů zvítězila v kategorii Nejlepší neživotní pojišťovna 2017.

Dominovala především v hodnocení z pohledu klienta, kde díky šíři a kvalitě služeb, i příkladné komunikaci se zákazníky dosáhla téměř 90 procent. Celkově druhou Kooperativa pojišťovnu naopak na stupně vítězů vynesl pohled akcionáře, když v hodnocení přívětivosti ke klientům obsadila 11. místo z celkových čtrnácti.

NEJLEPŠÍ NEŽIVOTNÍ POJIŠŤOVNA 2017

Pořadí a pojišťovna Hodnocení
1. Česká pojišťovna 76,32 %
2. Kooperativa pojišťovna 70 %
3. Česká podnikatelská pojišťovna 69,19 %
4. ČSOB pojišťovna 68,68 %
5. Allianz 68,62 %
6. Komerční pojišťovna 66,98 %
7. Generali 63,78 %
8. Uniqa 60,17 %
9. Direct pojišťovna 56,15 %
10. Maxima pojišťovna 49,61 %
11. Ergo 48,81 %
12. Slavia pojišťovna 48,47 %
13. Axa 46 %
14. Hasičská vzájemná pojišťovna 41,55 %

Zdroje všech tabulek: Datank

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy