Známe Nejlepší banku a pojišťovnu. Projděte si výsledky soutěže

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
1. 11. 2017 15:17
Nejlepší bankou se letos s těsným náskokem stala ČSOB před loňským vítězem Raiffeisenbank. Mezi životními pojišťovnami získala prvenství ČSOB Pojišťovna. Nejlepší neživotní pojišťovnou se s přesvědčivým náskokem stala Česká pojišťovna. Soutěž vyhlašují Hospodářské noviny.
Zástupci oceněných bank a pojišťoven.
Zástupci oceněných bank a pojišťoven. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - V soutěži Nejlepší banka vyhlašované Hospodářskými novinami zvítězila podruhé za poslední tři roky ČSOB. Z loňského prvního místa odsunula na druhou pozici Raiffeisenbank, které k obhajobě nestačilo ani to, že byla z pohledu klientů letos nejpřívětivější.

Celkové hodnocení soutěže, jejímiž hlavními partnery jsou společnosti IBM ČR a PwC ČR a odborným partnerem je Česká bankovní asociace, stojí na dvou rovnocenných pilířích. Vedle kvality a ceny služeb či přístupu k zákazníkům rozhoduje také finanční zdraví společnosti. A právě z pohledu akcionáře měla ČSOB navrch.

Obě banky patřily podle hodnocení mezi nejlepší v šíři i kvalitě služeb. Náklady na účet byly v jejich případě také relativně nízké. Raiffeisenbank sice dokázala svého rivala předčít v komunikaci, ale ČSOB naopak vykázala vyšší ziskovost či kvalitu aktiv. Zároveň dosáhla nižší nákladovosti a v celkovém hodnocení tak nakonec o pouhých pět setin procentního bodu brala první místo.

NEJLEPŠÍ BANKA 2017

Pořadí a banka Hodnocení
1. ČSOB 73,45 %
2. Raiffeisenbank 73,4 %
3. Česká spořitelna 69,97 %
4. Komerční banka 68,16 %
5. Moneta Money Bank 67,42 %
6. UniCredit Bank 56,68 %
7. Fio Banka 55,74 %
8. Equa Bank 51,47 %
9. Expobank 48,46 %
10. Sberbank 42,8 %

Přes hranici 70 procent se dokázaly v celkovém součtu dostat jen první dvě z celkem deseti bank, jež byly zařazeny do konečného pořadí. Třetí Česká spořitelna skončila těsně pod ní.

Analytická agentura Datank posuzovala celkem 21 finančních domů. Některé z nich, jako například AirBank, ale nesplnily podmínky pro zařazení do celkového hodnocení kvůli úzkému portfoliu nabízených služeb.

Stejně jako banky prošly plošným testováním služeb - od profesionality a rychlosti operátorů zákaznických linek až po ceny a šíři produktové nabídky - také pojišťovny. V rámci soutěže Nejlepší pojišťovna, jejímiž partnery i v tomto případě IBM ČR a PwC ČR a odborným partnerem Česká asociace pojišťoven, se utkaly ve svou kategoriích.

Nejlepší životní pojišťovnou se stala ČSOB Pojišťovna, která se v celkovém hodnocení jako jediná dostala přes 60 procent a na konto skupiny ČSOB tak přidala po druhý letošní triumf. Stejně jako v případě banky rozhodl i u ČSOB pojišťovny o vítězství především pohled akcionáře a dobré finanční zdraví.

Ze zákaznického pohledu sice skončila ČSOB pojišťovna na devátém místě, ale klientsky nejpřívětivější Allianz v nabitém žebříčku, kde životní pojišťovnu na prvním a šestém místě dělily pouhé čtyři procentní body, naopak ztratila v "akcionářské" části.

NEJLEPŠÍ ŽIVOTNÍ POJIŠŤOVNA 2017

Pořadí a pojišťovna Hodnocení
1. ČSOB pojišťovna 60,52 %
2. Komerční pojišťovna 59,69 %
3. Česká pojišťovna 59,66 %
4. Generali 57 %
5. Allianz 56,79 %
6. NN Životní pojišťovna 56,40 %
7. Aegon 51,81 %
8. Kooperativa pojišťovna 51,79 %
9. Uniqa 47,51 %
10. Pojišťovna České spořitelny 46,34 %
11. Metlife 45,95 %
12. Česká podnikatelská pojišťovna 44,28 %
13. Axa 43,96 %
14. Ergo 36,57 %

Dominanci skupiny ČSOB v letošním devátém ročníku soutěže Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna tak nakonec narušila až Česká pojišťovna, jež s přesvědčivým náskokem více než šesti procentních bodů zvítězila v kategorii Nejlepší neživotní pojišťovna 2017.

Dominovala především v hodnocení z pohledu klienta, kde díky šíři a kvalitě služeb, i příkladné komunikaci se zákazníky dosáhla téměř 90 procent. Celkově druhou Kooperativa pojišťovnu naopak na stupně vítězů vynesl pohled akcionáře, když v hodnocení přívětivosti ke klientům obsadila 11. místo z celkových čtrnácti.

NEJLEPŠÍ NEŽIVOTNÍ POJIŠŤOVNA 2017

Pořadí a pojišťovna Hodnocení
1. Česká pojišťovna 76,32 %
2. Kooperativa pojišťovna 70 %
3. Česká podnikatelská pojišťovna 69,19 %
4. ČSOB pojišťovna 68,68 %
5. Allianz 68,62 %
6. Komerční pojišťovna 66,98 %
7. Generali 63,78 %
8. Uniqa 60,17 %
9. Direct pojišťovna 56,15 %
10. Maxima pojišťovna 49,61 %
11. Ergo 48,81 %
12. Slavia pojišťovna 48,47 %
13. Axa 46 %
14. Hasičská vzájemná pojišťovna 41,55 %

Zdroje všech tabulek: Datank

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy