Změny v daňovém přiznání: Dvanáct odpovědí na časté otázky z praxe

Petr Kučera Petr Kučera
24. 2. 2016 7:07
Novinky pro rodiče, důchodce, podnikatele i brigádníky. Které platí pro daňové přiznání za rok 2015? A na co si ještě dát pozor?

Dohody a honoráře

Foto: Aktuálně.cz

Lze opět získat zpět srážkovou daň u dohod a honorářů?

Tuto možnost mají lidé, kteří loni získali alespoň jeden příjem na základě dohody o provedení práce, jenž nepřesáhl 10 tisíc korun měsíčně od jednoho plátce. Další podmínkou je, že u zaměstnavatele loni nepodepsali „růžový formulář“ (prohlášení k dani).
Finanční úřad jim může vrátit přinejmenším část takzvané srážkové daně, kterou za ně z loňských příjmů odvedl jejich zaměstnavatel. Tato možnost se může vyplatit hlavně brigádníkům z řad studentů, důchodců či žen v domácnosti, pokud si takto loni přivydělávali a za celý rok měli jen nižší příjmy, případně pracovali jen část roku.
Příjmy zdaněné srážkovou daní si lze započíst do daňového přiznání. Z odvedené srážkové daně se tak vlastně zpětně stane „jen“ záloha na daň. To lidem umožní odečíst si různé standardní slevy a odpočty, přinejmenším základní slevu na poplatníka v celé roční výši 24 840 korun.
Tato možnost se ale tentokrát týká jen zmíněných dohod, nikoliv autorských honorářů (na rozdíl od příjmů za rok 2014, kdy bylo možné získat zpět srážkovou daň i u honorářů).

 

Právě se děje

Další zprávy