Změny pro rodiče, OSVČ i důchodce. Přehled daňových novinek

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 2. 1. 2015 14:30
Projděte si velký přehled daňových změn, které přináší rok 2015. V jaké podobě nakonec prošly vládní plány?

Pokuta stoupne až na desetinásobek

Finanční úřad. Ilustrační foto
Finanční úřad. Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Od roku 2015 hrozí lidem a firmám až desetinásobně vyšší "pořádková pokuta" od finančního úřadu než dosud. Úplnou novinkou v daňovém řádu pak je až půlmilionová pokuta za nesplnění oznamovací nebo evidenční povinnosti.

V současnosti mohou finanční úřady ukládat dva typy pořádkových pokut.

První typ hrozí lidem, kteří závažně ztěžují jednání vedená "správcem daně" tím, že navzdory předchozímu napomenutí ruší pořádek, neuposlechnou pokynu úřední osoby nebo se navzdory napomenutí chovají urážlivě k úřední osobě. Pro tento typ pokut má i nadále platit hranice 50 tisíc korun. Takové sankce jsou v praxi výjimečné.

Desetinásobné zvýšení se týká druhého typu pořádkové pokuty. Tu může uložit finanční úřad osobě nebo firmě, která "závažně ztěžuje nebo maří správu daní tím, že bez dostatečné omluvy nevyhoví ve stanovené lhůtě výzvě ke splnění procesní povinnosti nepeněžité povahy, která mu byla stanovena zákonem nebo správcem daně". Typicky jde o nedodání listin vyžádaných úřadem.

Ministerstvo ujišťuje, že cílem není zvyšovat průměrnou sankci za prohřešky bagatelního charakteru, nýbrž dát finančním úřadům k dispozici účinnější nástroj pro boj s významnými daňovými úniky. Základním mantinelem pro výši pokuty v konkrétním případě zůstane zásada přiměřenosti zakotvená v daňovém řádu.

Nová sankce až půl milionu korun hrozí od roku 2015 za nesplnění registrační, ohlašovací nebo jiné oznamovací povinnosti, stejně jako záznamní nebo jiné evidenční povinnosti. Ministerstvo tak chce zaplnit dosavadní mezeru v daňovém řádu. Odpadnout má dosavadní praxe, kdy finanční úřad vyzývá podnikatele k dodatečnému formálnímu oznámení něčeho, co už mezitím sám zjistil z jiných zdrojů. Pokutu půjde uložit do tří let ode dne, v němž k porušení povinnosti došlo.

Současně se ale do daňového řádu vrací možnost prominutí penále a úroku z prodlení na žádost poplatníka. Podmínkou samozřejmě je, že samotná daň byla uhrazena. Úřad přitom přihlédne k okolnostem případu či ekonomickým nebo sociálním poměrům poplatníka.

 

Právě se děje

Další zprávy