Neprodané jídlo darují řetězce snadněji, stát odpustí DPH

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
Aktualizováno 19. 11. 2014 14:34
Změna začne platit zhruba od poloviny prosince, až finanční správa vydá nový metodický výklad zákona.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Adéla Vlachová

Praha - Výrobcům a obchodníkům v Česku se výrazně zjednoduší darování přebytečných potravin. Zhruba od poloviny prosince už nebudou muset z potravin, které neprodají a následně darují na dobročinné účely, odvádět daň z přidané hodnoty (DPH).

Generální finanční ředitelství připravuje metodickou změnu, která má umožnit, aby základ daně z přidané hodnoty v případě potravin darovaných potravinové bance mohl být blízký nule či zcela nulový. Informaci organizátorů potravinových sbírek potvrdila mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Zelená pro potravinové banky

"Předpokládáme, že nový metodický výklad zákona vydáme zhruba v polovině letošního prosince," řekla online deníku Aktuálně.cz Petlachová. Ke změně tedy není třeba měnit zákon a bude platit ihned po vydání nové metodiky.

"U zboží darovaného potravinové bance bude možné ve stanovených případech pro účely výpočtu DPH, která by měla být odvedena dárcem, akceptovat základ daně v minimální hodnotě, který se bude blížit nule, případně i nulu samotnou. Těmito případy budou situace, kdy půjde o zboží blížící se datu spotřeby či jinak nevyhovující pro běžný prodej, avšak stále upotřebitelné," uvádí se ve shrnujícím stanovisku ministerstva financí.

Podle iniciativy Potraviny pomáhají bez DPH je v současné době darování potravin potřebným pro firmy finančně i organizačně nevýhodné. Společnosti musejí odvádět 15procentní DPH z původní prodejní ceny výrobků. Každou darovanou položku musí navíc uvést v darovací smlouvě. Stát dosud argumentoval právem Evropské unie, řada zemí EU však pro podobné případy uplatňuje výjimku a darované potraviny jsou od daně osvobozeny.

"Jsme rádi, že jsme se s ministerstvem financí dohodli a vedení ministerstva změnu podpořilo. Nový přístup přinese více darovaných potravin ze strany obchodních řetězců a výrobců potravin," uvedla Pavlína Kalousová z neziskové platformy Byznys pro společnost.

Také obchodníci novinku vítají. "Je to motivující podnět k prohloubení spolupráce s potravinovými bankami a tím i k snížení potravinového odpadu," uvedla mluvčí obchodů Albert Judita Urbánková. "Tuto metodickou změnu velmi vítáme a vstřícný přístup státní správy oceňujeme, představuje pro nás odstranění bariéry při darování potravin Potravinovým bankám," dodala mluvčí Makra Romana Nydrle.

Nakupte pro charitu

Iniciativa za zrušení dosavadní překážky v podobě DPH byla součástí kampaně v rámci charitativní Národní potravinové sbírky, jejíž druhý ročník proběhne v sobotu 22. listopadu 2014 na více než 380 místech po celém Česku. Národní potravinovou sbírku organizuje Byznys pro společnost s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy. Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Mariána Jurečky.

Možnost nakoupit a darovat trvanlivé potraviny dostanou zákazníci ve velkých i menších městech napříč republikou v prodejnách Tesco, Penny Market, Kaufland, Albert, Globus a dm. Obchodů, které se zapojily, je bezmála třikrát více než při loňském premiérovém ročníku akce (podrobnosti o akci najdete na www.potravinypomahaji.cz). Darovat potraviny je možné i online přes stránky www.damejidlo.cz.

Při loňské premiéře bylo darováno 66 tun jídla, z toho lidé věnovali 55,5 tuny, 10,5 tuny přispěly firmy. Darované potraviny putují k lidem v nouzi, jako jsou matky s dětmi, důchodci, klienti azylových domů či postižení. Podle organizátorů sbírky je chudobou či sociálním vyloučením ohroženo 15 procent obyvatel ČR.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy