Praha - Máte doma slovenské koruny? Pak je nejvyšší čas si je vyměnit za ty české. Po Novém roce přijde jejich výměna v tuzemských bankách dráž. Směnárenské poplatky za již oficiálně neexistující měnu se totiž zvedají až na desetinásobek.
Například Česká spořitelna si nyní za směnu slovenských korun na české účtuje poplatek ve výši dvou procent (minimálně však 50 Kč). Od Nového roku se ale paušální sazba zvedne na deset procent. "Pro Českou spořitelnu je slovenská koruna od Nového roku již platidlem v prekluzi. To znamená, že se na něj bude vztahovat směnárenský poplatek deset procent," uvedla Kristýna Havligerová, mluvčí spořitelny.
Komerční banka bude měnit slovenské koruny za dosud platných podmínek déle než Česká spořitelna. Pozdější směna tu ale bude dražší než u již uvedené konkurence. "V období od Nového roku do 16. ledna budeme vybírat standardní poplatky. To jsou v případě směny dvě procenta z objemu, minimálně však 50 korun českých. V období od 17. ledna pak budeme účtovat směnárenské poplatky u slovenských korun ve výši 20 procent, minimálně však 50 českých korun," uvedla mluvčí finančního ústavu Monika Klucová.
Na obdobný režim jako Česká spořitelna a Komerční banka se při směně slovenské koruny za české se připravují i další tuzemské banky.
Zatím bez limitu
Finanční limity při výměně slovenských bankovek na českou měnu ve většině bank zatím neexistují. A to ani pro fyzické, ani pro právnické osoby. "Pouze u výměny nad jeden tisíc eur a u ekvivalentu všech měn bude klient vždy identifikován v souladu se zákonem proti praní špinavých peněz," doplňuje Havligerová.
Doba, po kterou budou banky měnit slovenské koruny za české, se v jednotlivých bankách různí. Například Česká spořitelna plánuje měnit neplatnou slovenskou měnu po dobu dvou let. Některé bankovní domy ale zatím žádné časové limity pro směnu stanovenou nemají.
Slovensko zavádí euro od Nového roku. Ačkoli budou na Slovensku ještě nějakou dobu obchody koruny přijímat, emisní banka jejich platnost oficiálně ukončí k 31. prosinci 2008.