Zázrak má problém. Banky na Honzu posílají policii

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 4. 10. 2013 15:35
Honza Pospíšil se brání: nikoho jsem nechtěl podvést, peníze teď vrátit ale nelze.
Foto: Thinkstock

- Text jsme aktualizovali o vyjádření Honzy Pospíšila a následně i o reakci České spořitelny.

Praha - Honza Pospíšil, tajemný internetový dárce slibující dvojnásobek zaslaných peněz, má problém. Jeho aktivitou se bude na základě podnětu bank zabývat policie.

Sám Pospíšil deníku Aktuálně.cz již potvrdil, že má zablokované účty. "Rád bych dodržel své podmínky, což nyní nelze. A to jsem neprovedl nic nezákonného, veškeré předtím došlé platby jsem zdvojnásobil!" napsal Jan Pospíšil.

O projektu HonzaPospíšil.cz, který může být podvodem stejně jako virální reklamní kampaní, informoval podrobně online deník Aktuálně.cz ve čtvrtečním textu.

"Na naše klientské centrum se obrací stále více lidí, kteří odeslali peníze na tento účet, že se jim peníze nevrací. Na základě podezření z praní špinavých peněz celou záležitost řešíme s finančně analytickým útvarem ministerstva financí. Klientům doporučujeme na výzvu na www.honzapospisil.cz nereagovat," oznámil online deníku Aktuálně.cz Marek Pšeničný z tiskového odboru České spořitelny.

Podezřelý účet řeší už i druhá banka, kterou Honza Pospíšil uvádí na svém webu pro zasílání peněz. "V současné době situaci řešíme s příslušnými úřady. Lidem doporučujeme, aby výzvě na webu honzapospisil.cz nevěnovali pozornost a rozhodně na ni nereagovali zasláním jakékoli finanční částky na uvedené účty," říká za Zuno Bank Lukáš Tomis.

Ministerstvo financí, pod které finančně analytický útvar spadá, zatím věc nekomentuje. „Útvar je vázán mlčenlivostí, nekomentuje konkrétní případy, nepotvrzuje je, ani je nevyvrací," vysvětluje mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek.

Dobře informovaný zdroj už ale deníku Aktuálně.cz potvrdil, že se útvar celou věcí zabývá a již v pátek předá celý případ k šetření na policii.

Zablokovaly účet, klienta prý nekontaktovaly

„V této zemi nelze nic udělat jinak - originálně. Za vším každý hned vidí podvod a podobně. Reklamní kampaň, i přesto že jsem fyzická osoba a neprovádím nic proti obchodním podmínkám bank, se zkrátka minula s pochopením," píše ve své reakci Pospíšil.

„Od včerejška mám zablokované oba účty, aniž by mě předem banky kontaktovaly. Na mé výzvy a dotazy nereagují," pokračuje a dodává, že si nechce nechat ani jednu došlou korunu.

"Klient se na nás obrátil emailem, načež byl vyzván, aby nás kontaktoval telefonicky, neboť pracovníci kontaktního centra si musí ověřit totožnost majitele účtu pomocí nastavených bezpečnostních hesel. Telefonicky se nám již neozval," reaguje Marek Pšeničný za Českou spořitelnu.

„Co se týče kampaně o zviditelnění se, to se povedlo!" uzavírá Pospíšil bez toho, aniž by konkrétně uvedl, čemu konkrétně chtěl udělat reklamu. "Tato "reklamní kampaň" bude mít pokračování, ovšem v již klasickém duchu s odkazem na Honzu Pospíšila," stojí nově na jeho webu.

 

Právě se děje

Další zprávy