Zapomněli jste daňovou slevu? Oprava je zase snadnější

Petr Kučera Petr Kučera
8. 4. 2013 8:24
Po dvou letech se změnilo komplikované ustanovení v daňovém řádu
Foto: Jan Langer

Praha - Lidé, kteří zapomněli včas uplatnit některou daňovou úlevu, mají od letošního roku opět snadnější možnost nápravy.

Po dvou letech se totiž zjednodušilo ustanovení daňového řádu týkající se podání dodatečného daňového přiznání, pokud z něj vyplyne nižší než původně vypočtená daň.

Nové znění § 141 daňového řádu dává lidem možnost přihlásit se o zapomenutou slevu z jakéhokoliv důvodu, ať už šlo třeba o opomenutí nebo neznalost, přičemž konkrétní důvod nemusí být vůbec uveden.

Nadále však platí, že dodatečné daňové přiznání lze podat nejpozději do tří let od lhůty pro podání řádného daňového přiznání.

Konec nejasné podmínky

V předchozích dvou letech mohlo poplatníky odradit komplikované ustanovení, jehož výklad nebyl zcela jasný. Na problém tehdy upozornil online deník Aktuálně.cz.

Oprava daňového přiznání

  • Jestliže v již podaném přiznání objevíte jakoukoliv chybu, můžete podat opravné nebo dodatečné přiznání. V případě, že nově vypočtená daň je vyšší než původní, je to dokonce vaše povinnost.
  • Opravné přiznání lze podat jen do uplynutí standardní lhůty k podání daňového přiznání, tedy obvykle do začátku dubna. Úřad pak vychází z toho nového, k předchozímu tedy nepřihlíží. Nehrozí vám žádná sankce ani nemusíte nic vysvětlovat.
  • Po uplynutí řádného termínu už můžete podat jenom dodatečné přiznání.
  • Pokud jím nárokujete "zapomenutou" slevu, záleží jen na vás, kdy a jestli ho podáte.
  • Jestliže však zjistíte, že máte zaplatit vyšší než původně vypočtenou daň, je podání dodatečného přiznání vaší povinností, nikoliv jen možností.
  • V obou případech tak ale máte učinit do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, kdy jste tuto chybu zjistili.
  • Dodatečné daňové přiznání lze podat nejpozději do tří let od (původní) lhůty pro podání řádného daňového přiznání.
  • Ohledně samotného přeplatku pak platí, že nepožádáte-li o jeho vrácení do šesti let od konce roku, ve kterém vznikl, přeplatek zanikne a stane se příjmem státního rozpočtu.

Nový daňový řád s účinností od roku 2011 přinesl následující podmínku: Kdo bude chtít opravit své přiznání po uplynutí řádného termínu, bude tak moci učinit jen tehdy, jestliže "vyšly najevo nové skutečnosti nebo důkazy, které nasvědčují tomu, že daň byla stanovena v nesprávné výši".

A jak tehdy uvedl jeden z hlavních autorů nového zákona Peter Chrenko, není "novou skutečností", jestliže někdo jen zapomněl, třeba i z neznalosti, včas uplatnit daňovou slevu či odpočet.

Jasné stanovisko Generálního finančního ředitelství chybělo, nicméně naději dávalo vyjádření ministerstva financí: "Zjištění omylu, byť vlastního, lze považovat za novou skutečnost ve smyslu daňového řádu," řekl už v únoru 2011 online deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

V praxi zůstal mírnější výklad

V praxi nakonec finanční úřady opravdu přísné nebyly. "Výklad, podle něhož zapomenutá sleva není novou skutečností podle tohoto ustanovení, by byl pro poplatníky skutečně velmi přísný," říká k tomu nyní mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová.

Daňová správa proto nakonec dala v praxi přednost mírnějšímu výkladu, o němž také už dříve informovala všechny finanční úřady. A to ještě před letošní novelou zákona.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Pokuta kvůli daňovému přiznání končí. Byla moc přísná
Nezapomeňte na vyšší slevy. Změny v daňovém přiznání
Z reformy daní je torzo. Bez hypoték i superhrubé mzdy

Jako "nové skutečnosti či důkazy" tak byly přípustné i situace, kdy se poplatník zapomněl přihlásit o nějakou slevu nebo jiné zvýhodnění. Pod "novou skutečnost" se vešla například i chybná aplikace zákonů, chybné zaúčtování nějakého příjmu dvakrát nebo zdanění něčeho, co mělo být od daně osvobozeno nebo co nemělo být předmětem daně vůbec.

S účinností od ledna 2013 pak jedna z novel daňového řádu zjednodušila příslušné ustanovení tak, aby už nepřipouštěl nejasný výklad. Nyní tak lidé i firmy mohou "podat dodatečné daňové přiznání nebo dodatečné vyúčtování na daň nižší, než je poslední známá daň". Vedle zmíněné lhůty je jediným omezením, že v tomto dodatečném přiznání nebo vyúčtování "nelze namítat vady postupu správce daně", tedy finančního úřadu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy