Zaměstnancům pojistky zůstanou. Šetřit se bude jinde

mah
28. 4. 2009 13:07
Zaměstnancům nadále zůtanou příspěky na penzijní připojištění, peníze však budou chybět na jejich vzdělávaní a rozvoj.
Zaměstnanci firmy Hyundai po slavnostním spuštění výroby v Nošovicích.
Zaměstnanci firmy Hyundai po slavnostním spuštění výroby v Nošovicích. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Příspěvky zaměstnancům zůstanou. Nic na tom nezmění ani právě probíhající finanční krize. Toto stanovisko takřka sta společností vyplývá z průzkumu poradenské firmy Mercer.

Stovka firem z různých regionů a průmyslových odvětví se shodla na tom, že se bude nadále snažit hýčkat si své zaměstnance. Ovšem více než polovina firem počítá s tím, že bude snižovat náklady v oblasti vzdělávání a rozvoje. Tyto náklady lze totiž efektivně a okamžitě zrušit. Dopad na finanční hospodaření společnosti je tak okamžitě viditelný.

„Neznamená to ovšem, že by společnosti zanevřely na vzdělávání a rozvoj zaměstnanců v době krize. Nicméně vzdělávací a rozvojové programy jsou nabízeny zaměstnancům s vysokým potenciálem a klíčovým zaměstnancům, protože právě je budou společnosti potřebovat v době, kdy se krize přehoupne do růstové fáze," uvedla pro ČTK konzultantka společnosti Mercer Jana Kurtinová.

Změna příspěvkovkého systému

Ani oblast zaměstnaneckých příspěvků však nezůstane imunní vůči změnám, které si žádá finanční krize. Firmy sice neuvažují o jejich zrušení, ale počítají s převodem benefitového systému na flexibilnější formu.

„Přechod na flexibilnější systém zaměstnaneckých benefitů nedává pouze volnější ruku zaměstnanci při výběru benefitů, ale pro zaměstnavatele také představuje efektivní nástroj pro řízení. Tento systém rovněž s sebou přináší i nemalé finanční úspory, které jsou v současné době tak vyhledávané," dodala Kurtinová.

Firmy prozatím nemají v plánu rušit příspěvky na finanční benefity, tedy penzijní připojištění a životní pojištění. Ohrožené jsou ale příspěvky na teambuildingové, sportovní a kulturní akce organizované zaměstnavatelem. Naopak zvýšená poptávka je po preventivní zdravotní péči, kde společnosti zavádějí nadstandardní privátní programy.

Přičemž v minulosti byla nadstandardní zdravotní péče spíše benefitem manažerů.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhrála Johaugová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá v klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Další Češky nebodovaly. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švéda Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Ve 12:45 odstartuje mužský závod na 15 km klasicky. Z Čechů budou o body bojovat Michal Novák, Adam Fellner a Luděk Šeller.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

12:45 15 km klasicky muži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy