Zajištěné investice se nehodí pro všechny klienty

šal
20. 9. 2007 23:00
Je třeba pamatovat také na likvidnější investice

Praha - Vyplatí se hojně využívat garantované produkty, nebo se klienti touto cestou jen zbytečně "drží při zdi" a okrádají se o vyšší dosažitelné výnosy?

Garantované (zajištěné) investice mají na trhu rozhodně své místo, na druhou stranu ale není dobré je příliš přeceňovat.

Zájem lidí narůstá

Ke strukturovaným produktům, které nabízejí garanci minimálního výnosu, se v poslední době uchyluje stále více lidí. Zajištěné investice obecně ocení především konzervativní jedinci, kteří jen velmi neradi podstupují vyšší riziko.

Na tuzemském finančním trhu je nejobvyklejší variantou zajištěné investice garantovaný fond. Tyto fondy jsou obvykle navázány na vývoj nějakého akciového indexu (případně koše indexů) nebo měnového kursu. Když index roste, investor vydělává, když je vývoj opačný, zisk je nulový (případně minimální garantovaný), ale nikdy záporný.

Typická pro většinu garantovaných fondů je pevná doba, na kterou jsou zřízeny obvykle čtyři až pět let. Po uplynutí této lhůty je fond uzavřen a investorům jsou vyplaceny jejich vklady a dosažený zisk. Investor přirozeně může vystoupit z fondu i dříve a nechat se vyplatit. V takovém případě ale pozbývá nároku na garanci a získá prostředky ve výši aktuální hodnoty podílu.

Se zajištěnými fondy je ve většině případů spojeno jedno omezení, a tím je takzvané upisovací období. To je právě lhůta (obvykle několik měsíců), po kterou mohou lidé své peníze do daného fondu vkládat. Po jejím vypršení je zajištěný fond pro další investory již uzavřen a začíná běžet doba, na kterou byl zřízen.

Garance vždy něco stojí

Zajištěné fondy se díky garanci zpětné výplaty vkladu a možného zisku mohou zdát na první pohled poměrně atraktivní. Na druhou stranu není dobré tento produkt příliš přeceňovat. Vázací doba na čtyři až pět let je poměrně dlouhá a je relativně vysokou cenou za získanou garanci. Investoři by rozhodně měli tuto skutečnost dobře zvážit.

Proto není úplně ideální sázet pouze na zajištěné investice. Ve svém portfoliu by lidé měli mít zastoupeny i likvidnější formy investic. Jde zejména o otevřené podílové fondy, které lze kdykoliv odprodat (správce fondu má povinnost zpětného odkupu). Peníze klient získá do několika pracovních dní.

Foto: MVČR

Navíc pokud fond láká klienty na možný neomezený výnos, je potřeba tuto informaci brát s rezervou. Neomezený zisk ještě neznamená, že klient vydělá stejně jako referenční index. Výše zisku klienta může být omezena mírou participace. Například když referenční akciový index za dobu existence zajištěného fondu vydělá sto procent, investor může dostat jen polovinu (poloviční míra participace).

Češi se mají stále co učit

Častým nedostatkem klientů, kteří disponují volným finančním kapitálem, je neschopnost s majetkem efektivně pracovat. Zbytečně se pak okrádají na výnosech, nebo zbytečně riskují. Čeští investoři obecně nepatří mezi zkušené investory a navíc jsou velmi konzervativní.

Na struktuře finančních investic českých domácností je zřejmá určitá zaostalost. Vysoký podíl bankovních vkladů na celkovém jmění tuzemských investorů nemá ve vyspělých zemích Evropské unie obdoby. Češi totiž hojně ukládají na stavební spoření, hodně peněz stále končí na termínovaných vkladech. Naproti tomu v zemích Evropské unie je zvykem investovat mnohem více do akcií, dluhopisů a podílových fondů.

 

Právě se děje

Další zprávy