Zájem o bydlení klesá, výstavbu bytů to nebrzdí

Dominik Jandl
2. 8. 2008 22:55
Poptávka klesla o 20 procent, výstavba vzrostla o 10
Rodinné domky Na Hvězdárně v Chuchli - Finep
Rodinné domky Na Hvězdárně v Chuchli - Finep | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Úspěšné období pro developery pokračuje i přes všechny nepříznivé faktory současnosti. Vyplývá to z analýzy rezidenčního trhu v České republice provedené společností King Sturge.

Ačkoli zájem o hypotéky na bydlení se meziročně propadl o pětinu, počet vydaných povolení k výstavbě bytů byl alespoň za první 4 měsíce tohoto roku rekordní.

Pokud dojde k realizaci všech projektů, vyroste v nejbližší době po České republice více než 13 tisíc nových bytů. Počet vydaných povolení tak vzrostl meziročně o 6,5 procenta.

Jan Sadil, šéf Hypoteční banky
Jan Sadil, šéf Hypoteční banky | Foto: Hypoteční banka
Čtěte také:
Šéf Hypoteční banky: Delší fixace je jistota pro klienta

Zvětšující se objem výstavby je v České republice dlouhodobým trendem. Jen během prvního kvartálu letošního roku dokončili stavaři o 9,8 procenta bytů více oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku.

Dani, koruně i energii navzdory

Poptávka po nových bytech v České republice však podle očekávání proti předchozím letům poklesla.

"Odhadujeme, že došlo k meziročnímu poklesu prodeje nových bytů zhruba o 20 až 25 procent," řekl Ondřej Novotný, analytik české pobočky King Sturge.

Důvodů poklesu poptávky je hned několik. Kromě zvýšení DPH od ledna tohoto roku žene náklady nahoru i zdražování energií, vyšší náklady na pracovní sílu, ale například také hypoteční krize ve Spojených státech.

Počet hypotečních úvěrů poskytnutých v prvním pololetí roku klesl meziročně o 20 procent na necelých 34 tisíc. Jejich celková výše dosahuje 60 miliard korun.

"Lidé, kteří v posledních letech uvažovali o financování nového bydlení prostřednictvím hypotečního úvěru, zrealizovali svůj záměr před koncem roku 2007, především s ohledem na zvýšení sazby DPH a očekávaný růst úrokových sazeb," komentoval pokles Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky, největšího poskytovatele hypoték v republice.

Zděné rodinné domy v Líbeznicích u Prahy - CENTRAL GROUP
Zděné rodinné domy v Líbeznicích u Prahy - CENTRAL GROUP | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více:
Realitní kanceláře nadsazují ceny, vyplatí se smlouvat

"Proto se loňské extrémní základně, se kterou letos srovnáváme výsledky, lze jen těžko vyrovnat," dodal Sadil.

Banky vůči developerům přitvrdily

Ačkoli je pro developery nová výstavba stále velmi zisková, jejich nejlepší časy v České republice rovněž skončily. Paradoxně kvůli hypoteční krizi na jiné straně zeměkoule - ve Spojených státech.

Ceny bytů ve V4 (EUR/m2)
Autor fotografie: VISA

Ceny bytů ve V4 (EUR/m2)

Metropole:

  • Varšava - 2 641 (2,5 %)*
  • Praha - 2 486 (16,4 %)
  • Bratislava - 2165 (23,9 %)
  • Budapešť - 1 290 (2,1 %)

Regiony:

  • Polsko - 2 363 (1,9 %)
  • Česko - 1 407 (27,9 %)
  • Slovensko - 1 404 (29,3%)
  • Maďarsko - 891 (1,3 %)

Zdroj: Průzkumy společnosti King Sturge

Banky a finanční ústavy totiž výrazně zpřísnily kritéria pro poskytování úvěrů na developerské projekty a požadují vyšší procento rezerv i prodejů bytů.

A zajištění prodeje alespoň 20 procent bytů ještě před započetím realizace projektu, případně krátce po jejím zahájení, je proti podmínkám v minulých letech velmi složité.

"Situace v oblasti korporátního bankovnictví v České republice odráží globální bankovní a hypoteční krizi. Díky přísnějším podmínkám pro poskytování finančních prostředků zůstávají některé projekty jen na papíře," shrnuje situaci analýza King Sturge.

Z Visegrádu je nejdražší Varšava

Z hlavních měst zemí Visegrádské čtyřky se nejdráže bydlí ve Varšavě. Průměrná cena nového bytu se tam pohybuje okolo 2,64 tisíc eur za metr čtvereční.

Na špici mezi čtyřmi středoevropskými metropolemi se Varšava dostala i díky progresivnímu vedení města, které tam přilákalo architekty světových jmen. Mezi nimi jsou Daniel Liebeskind, Norman Foster a Zaha Hadid.

Praha se, co se týče ceny bytů za metr čtvereční, umístila na druhém místě. Metr tu v průměru stojí 2,49 tisíc eur. Výjimečností české metropole je absence prostoru k výstavbě v historické části města, takže se téměř veškerá výstavba omezuje na okrajovější části.

Visegrádským tygrem se stala Bratislava. Zatímco ve Varšavě rostly ceny bydlení "jen" o pár procent a v Praze o plných 16 procent, v hlavním městě Slovenska cena oproti minulému roku vyskočila o celých 24 procent. V polovině tohoto roku tam tak dosáhla průměrné hodnoty 2,17 tisíc eur.

"Důvodem takového nárůstu cen jsou především vyšší náklady na development a poptávka po novém bydlení v Bratislavě," komentoval cenový skok Michal Padych ze slovenské pobočky King Sturge.

Nejlevnější nové byty naopak nabízí maďarská Budapešť. Cena tam vzrostla o 2,1 procenta a dosahuje v průměru 1,3 tisíc eur za metr čtvereční.

Související:

 

Právě se děje

Další zprávy