Vietnamci opouštějí Prahu, Izraelci ji skupují

hpv
15. 1. 2008 13:25
Podívejte se, kde bydlí cizinci v Česku
Kdo chce mít v Domažlicích dobrý obraz, musel se svojí televizí něco udělat.
Kdo chce mít v Domažlicích dobrý obraz, musel se svojí televizí něco udělat. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - "Můžete mi říct, kdo bude naším sousedem?" ptá se stále více Čechů, kteří si kupují byt nebo domek. Zajímají se hlavně o to, zda v jejich okolí budou žít cizinci, nebo ne. Potvrzuje to řada realitních makléřů i developerů.

Někteří lidé cizince v okolí svého bydliště preferují, pro jiné to je však důvod k odmítnutí koupě nemovitosti.

Zájem cizinců o bydlení v Česku roste. Realitní makléři dokonce potvrzují, že mají zájem hlavně o luxusní byty v Praze a Brně, a o rodinné domky v okolí velkých měst.

V současnosti žije v Česku přibližně 389 tisíc cizinců, kteří mají v republice povolen trvalý nebo dlouhodobý pobyt. Nejvíce z nich (více než 120 tisíc) přišlo z Ukrajiny. Slováků je tu asi 60 tisíc a Vietnamců necelých 50 tisíc.

Foto: Philips
Čtěte také:
Cizinci se vrhli na čeké byty. Kupují jich stále více

Byty si v Česku kupují hlavně Slováci, Rusové, Angličani, Němci, Vietnamci, Izraelci a Američané. V některých místech republiky dokonce vznikají místa, kde se tyto národnosti koncentrují.

Každý má svou oblíbenou lokalitu

Například Rusové si oblíbili Karlovy Vary a Prahu. V Praze preferují některé části Dejvic, Tróje, centrum Prahy nebo sídliště Stodůlky. V Karlových Varech si pořizují bydlení především na Kolonádě.

V poslední době se ale zajímají i o domky v okolí lázeňského města v Březové u Karlových varů, v obci Sedlečko nebo v Mezirolí.

Němci a Američané si pořizují bydlení hlavně ve velkých městech, jako je Praha a Brno. V Praze Nebušicích například vznikla kolem americké školy tzv. americká vesnice. Centrum Prahy je ale pro Američany a Němce také zajímavé.

Podle hypotečních bankéřů roste i množství Izraelců, kteří tu sice ve velkém počtu nežijí (k 30. 11. 2007 jich tu bylo trvale a dlouhodobě hlášeno necelých 700), přesto tu ale kupují celé bytové domy, které potom dále prodávají nebo pronajímají. Berou to jako byznys.

Pro Izraelce je tak zajímavá hlavně Praha.

Cizince z Asie láká západní hranice

Naopak Vietnamci Prahu opouštějí a kupují si nemovitosti v blízkosti rakouských a německých hranic. Příkladem může být Železná Ruda na Šumavě, o které by se tak dalo s nadsázkou mluvit jako o vietnamském městečku. Celkem jich má v Česku povolený pobyt téměř 50 tisíc, ale z toho je v Praze pouze necelých osm tisíc Vietnamců.

Praha. Hlavní město České republiky.
Praha. Hlavní město České republiky. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Od Nového roku má Praha aktualizovanou cenovou mapu

I přesto, že jsou Ukrajinci v tuzemsku nejpočetnější zahraniční skupinou, bydlení si zde často nekupují.

"Byty si spíše pronajímají. Řada z nich k nám totiž přijela za prací a po nějaké době se chtějí vrátit. Výjimkou proto nejsou pronájmy, kdy jich v jednom bytě žije více," říká makléř, který si však nepřál být jmenován.

Vážení čtenáři vzhledem k tomu, že se v diskusi objevovaly rasistické útoky, redakce se rozhodla diskusi zavřít. Omlouváme se všem slušným diskutujícím

 

Právě se děje

Další zprávy