Více než třetina Čechů má půjčku, zjistil průzkum. Žít na dluh je dnes běžné, říkají

ČTK ČTK
18. 7. 2016 13:17
Dvě třetiny Čechů uvádí, že je dnes běžné žít na dluh a půjčovat si peníze. V tomto roce si 31 procent dotázaných plánuje půjčit peníze. Lidé si loni nejvíce půjčovali na koupi domu či bytu, vybavení domácnosti spotřebiči a na rekonstrukce obydlí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Na 35 procent Čechů tvrdí, že aktuálně má nějakou formu půjčky. Nejvíce si půjčují na koupi domu či bytu, vybavení domácnosti spotřebiči a rekonstrukci obydlí. Vyplývá to z průzkumu GfK Půjčky mezi téměř 900 respondenty.

Dvě třetiny Čechů uvádí, že je dnes běžné žít na dluh a půjčovat si peníze. V tomto roce si 31 procent dotázaných plánuje půjčit peníze, ukázal průzkum.

Bankovní půjčky lákají podle průzkumu spíše středoškoláky a vysokoškoláky, nebankovní půjčky zase lidi se základním vzděláním nebo výučním listem.

"Porovnáme-li rok 2015 (66 procent) s rokem 2014 (62 procent), rostl v roce 2015 počet lidí, kteří nemají žádnou půjčku. Naopak 35 procent Čechů má nějakou formu půjčky. Z nich téměř čtvrtina má půjčku od banky a více než čtvrtina využívá bezúčelovou půjčku. Co se týká pohlaví, půjčují si více muži (37 procent) než ženy (32 procent)," říká Jiří Nosek z GfK Czech.

Lidé si v roce 2015 nejvíce půjčovali na koupi domu či bytu (20 procent), vybavení domácnosti spotřebiči (18 procent) a na rekonstrukce svého obydlí (17 procent). Výjimku tvoří pouze koupě auta, kde si lidé v roce 2015 půjčovali více než v roce 2014 (17 procent, respektive 12 procent). Češi si také neváhají půjčit na splacení dluhů z dřívějška, a to v devíti procentech případů. V roce 2014 si lidé půjčovali na své dluhy v 11 procentech případů.

Převažují bankovní půjčky, a to o šest procentních bodů. O rok dříve se bankovní a nebankovní půjčky pohybovaly téměř na stejné výši. Lidé si také více půjčují na neúčelové půjčky (26 procent) než účelové půjčky (15 procent).

V roce 2016 si plánuje půjčit peníze 31 procent lidí. O něco málo více si plánují půjčit muži než ženy (33 procent, respektive 30 procent). Nejvíce si Češi plánují vzít půjčku formou nákupu na splátky (17 procent), zřídit si kontokorent (11 procent) nebo si vzít spotřebitelský úvěr (deset procent).

Pokud by lidé zvažovali půjčku u bankovních institucí v roce 2016, mezi prvními třemi by se umístily Česká spořitelna, Moneta Money Bank a Air Bank. Z nebankovních institucí bylo na stupínku vítězů ANO spořitelní družstvo, GE Money Auto a sAutoleasing.

Ušetři Aktuálně.cz

Máte dluhy? Spojte je do jedné velké půjčky a ušetřete! >>

"Na 66 procent lidí si myslí, že je dnes normální žít na dluh, což je o tři body více než v roce 2014. Třetina lidí souhlasí s výrokem, že půjčky jsou dnes výhodné. Dvě třetiny deklarují, že si koupí věci až tehdy, kdy si na ně naspoří," upozornil Nosek.

 

Právě se děje

Další zprávy