Do důchodu v 65 letech. Politici se shodují na stropu

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
30. 9. 2014 5:30
Dnes narozené děti by podle současných pravidel měly jít do důchodu až v 73 letech. Zástupci parlamentních stran se ale shodují na znovuzavedení nižšího stropu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha – Věk odchodu do důchodu by měl být ještě za současné vlády zastropován na hranici 65 let. Shoduje se na tom nejen většina stran vládní koalice, ale i většina ostatních stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Žádná z nich nepodporuje zachování dosavadního pravidla, podle něhož má důchodový věk neomezeně růst.

Bez omezení horní hranice narůstá důchodový věk po takzvané malé důchodové reformě z roku 2011, kterou prosadila tehdejší koalice ODS, TOP 09 a VV na návrh ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Jaromírem Drábkem (TOP 09). Podle současných pravidel půjdou dnešní třicátníci do důchodu v 68 letech a dnes narozené děti až v 73 letech. 

"Je nesmyslné posouvat hranici do věku, kdy již lidé nebudou schopni pracovat. Zdá se, že v odborné komisi pro důchodovou reformu směřujeme k doporučení stropu na úrovni 65 let," říká šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. Společně s dalšími politiky a experty je členem komise, která má vládě navrhnout změny penzijního systému.

Stejný názor má i hnutí ANO. "Chceme strop na úrovni 65 let s tím, že by se ale měl pravidelně revidovat a případně upravovat podle aktuální situace," uvedla už v červnovém rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz Radka Maxová, poslankyně a členka důchodové komise za hnutí vedené Andrejem Babišem.

Musíme být realisté

Pro strop ve výši 65 let jsou také opoziční ODS a KSČM. Online deníku Aktuálně.cz to potvrdili jejich zástupci v důchodové komisi Adolf Beznoska a Miroslav Opálka.

"Musíme být realisté. I když by si každý přál co možná nejnižší věk pro odchod do důchodu, stárnutí populace a další problémy nám v tom brání. Důchodový věk se proto bude muset postupně navyšovat. Podle mých propočtů by cílovým stavem mělo být sjednocení věku odchodu do důchodu u mužů i žen na 65 letech. Tohoto stavu by mohlo být dosaženo kolem roku 2030," říká Beznoska, poslanec ODS.

Nyní mohou lidé v Česku odcházet do důchodu kolem šedesátého roku života. Stále se přitom liší hranice pro muže a ženy: Zatímco muži teď mají nárok na starobní důchod v 62 letech, ženy se dvěma dětmi jdou do důchodu už v necelých 60 letech. Podle už dříve schválených pravidel má důchodový věk u mužů stoupnout v roce 2030 na 65 let věku. V roce 2041 se pak má důchodový věk sjednotit u mužů i žen na 66 letech a osmi měsících.

Důchodová komise nyní tedy mimo jiné řeší i to, jak rychle bychom se na limit 65 let měli dostat.

Podle náročnosti práce?

Pro zastropování důchodového věku je i KDU-ČSL, tedy třetí strana vládní koalice. Její zástupce ale zatím neříká, kde konkrétně by se měl strop nastavit. Podobný postoj zaujala i největší opoziční strana TOP 09.

"Věk odchodu do důchodu není možné prodlužovat do nekonečna," souhlasí místopředseda lidovců Jan Bartošek, který názory strany prosazuje na důchodové komisi. "Měl by být nastaven tak, aby umožnil kvalitní výkon příslušné profese s ohledem na pracovní způsobilost. Dovedeme si přitom představit také určitou diferenciaci podle profesí s ohledem na fyzickou náročnost a další odpovídající charakteristiky," upřesňuje.

Opatrnější je zástupkyně TOP 09. Podle ní by měl být důchodový věk stanoven především s ohledem na demografickou situaci a schopnosti státu při takovém věku financovat výdaje na důchody. "Svou roli hraje i celková ekonomická situace. Pokud to výše uvedené faktory umožní, tak by s ohledem na zvýšení jistoty pojištěnců měl být strop stanoven," říká Jitka Chalánková, poslankyně a odborná mluvčí TOP 09 pro sociální politiku.

Nejméně konkrétní jsou zástupci Úsvitu přímé demokracie, poslední strany zastoupené v Poslanecké sněmovně. "Musí se vést celospolečenská debata na toto téma jak na úrovni odborné, tak s veřejností a říci všechny dopady. Nicméně většina evropských zemí má tuto hranici stanovenou a pohybuje se kolem 65 let," říká Jana Hnyková, poslankyně Úsvitu a jeho zástupkyně v komisi.

Oficiální doporučení dá důchodová komise nejdříve na konci letošního října, poté začne ministerstvo práce a sociálních věcí připravovat návrh novely. Ke změně tak nedojde dříve než od roku 2016 (koaliční smlouva předpokládá změny až od roku 2017).

Důchod má být na 20 let

Politici se shodují, že nově nastavená pravidla by se měla v pravidelných - zhruba pětiletých – intervalech přezkoumávat a případně měnit. Ideální doba, kterou by lidé měli v průměru strávit v důchodu, je podle nich 20 let.

S tím, jak se postupně prodlužuje průměrná doba dožití, tak navzdory chystanému zastropování nevylučují, že v budoucnu by důchodový věk znovu mohl růst. To už ale mají řešit následující "generace" poslanců.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy