Důchody stoupnou o 200 korun měsíčně, spočítalo ministerstvo

Ekonomika Ekonomika
16. 9. 2014 16:41
Starobní důchody se znovu budou každoročně navyšovat o třetinu růstu reálných mezd a sto procent nárůstu spotřebitelských cen.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Starobní penze od ledna roku 2015 stoupnou v průměru o 200 korun oproti letošku. Průměrný důchod tak dosáhne 11 276 korun. Náklady státního rozpočtu na zvýšení důchodů v příštím roce dosáhnou zhruba sedm miliard korun. Uvedlo to ministerstvo práce a sociálních věcí.

Valorizace důchodů se od příštího roku vrátí k pravidlům platným do roku 2012, kdy podle zákona rostly o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Dočasné omezení, které na tři roky prosadila předchozí vláda ODS, TOP 09 a LIDEM, tedy skončí o rok dříve. Počínaje lednem 2013 platilo, že penze rostou jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd.

Téměř polovině seniorů (45 procentům) se podle odhadů ministerstva zvýší důchod v rozmezí od 151 do 200 korun, třetině seniorů (31 procentům) od 201 do 250 korun.

Takzvaná základní výměra penze má činit devět procent průměrné mzdy. Podle vyhlášky to vychází na její zvýšení o 60 korun. Nadále bude tato část představovat zhruba pětinu důchodu.

Průměrný starobní důchod by měl v příštím roce odpovídat podle propočtů ministerstva 41,2 procenta průměrné hrubé mzdy, respektive 53,9 procenta průměrného čistého výdělku.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy