Důchody stoupnou o 200 korun měsíčně, spočítalo ministerstvo

Ekonomika Ekonomika
16. 9. 2014 16:41
Starobní důchody se znovu budou každoročně navyšovat o třetinu růstu reálných mezd a sto procent nárůstu spotřebitelských cen.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Starobní penze od ledna roku 2015 stoupnou v průměru o 200 korun oproti letošku. Průměrný důchod tak dosáhne 11 276 korun. Náklady státního rozpočtu na zvýšení důchodů v příštím roce dosáhnou zhruba sedm miliard korun. Uvedlo to ministerstvo práce a sociálních věcí.

Valorizace důchodů se od příštího roku vrátí k pravidlům platným do roku 2012, kdy podle zákona rostly o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Dočasné omezení, které na tři roky prosadila předchozí vláda ODS, TOP 09 a LIDEM, tedy skončí o rok dříve. Počínaje lednem 2013 platilo, že penze rostou jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd.

Téměř polovině seniorů (45 procentům) se podle odhadů ministerstva zvýší důchod v rozmezí od 151 do 200 korun, třetině seniorů (31 procentům) od 201 do 250 korun.

Takzvaná základní výměra penze má činit devět procent průměrné mzdy. Podle vyhlášky to vychází na její zvýšení o 60 korun. Nadále bude tato část představovat zhruba pětinu důchodu.

Průměrný starobní důchod by měl v příštím roce odpovídat podle propočtů ministerstva 41,2 procenta průměrné hrubé mzdy, respektive 53,9 procenta průměrného čistého výdělku.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy