Důchody stoupnou o 200 korun měsíčně, spočítalo ministerstvo

Ekonomika Ekonomika
16. 9. 2014 16:41
Starobní důchody se znovu budou každoročně navyšovat o třetinu růstu reálných mezd a sto procent nárůstu spotřebitelských cen.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Starobní penze od ledna roku 2015 stoupnou v průměru o 200 korun oproti letošku. Průměrný důchod tak dosáhne 11 276 korun. Náklady státního rozpočtu na zvýšení důchodů v příštím roce dosáhnou zhruba sedm miliard korun. Uvedlo to ministerstvo práce a sociálních věcí.

Valorizace důchodů se od příštího roku vrátí k pravidlům platným do roku 2012, kdy podle zákona rostly o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Dočasné omezení, které na tři roky prosadila předchozí vláda ODS, TOP 09 a LIDEM, tedy skončí o rok dříve. Počínaje lednem 2013 platilo, že penze rostou jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd.

Téměř polovině seniorů (45 procentům) se podle odhadů ministerstva zvýší důchod v rozmezí od 151 do 200 korun, třetině seniorů (31 procentům) od 201 do 250 korun.

Takzvaná základní výměra penze má činit devět procent průměrné mzdy. Podle vyhlášky to vychází na její zvýšení o 60 korun. Nadále bude tato část představovat zhruba pětinu důchodu.

Průměrný starobní důchod by měl v příštím roce odpovídat podle propočtů ministerstva 41,2 procenta průměrné hrubé mzdy, respektive 53,9 procenta průměrného čistého výdělku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy