Pracující důchodci zřejmě získají i slevu za rok 2013

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
26. 9. 2014 13:22
Ústavní soud vyhověl první individuální stížnosti na to, že finanční úřad nepřiznal slevu na dani z příjmu za minulý rok.
Foto: Jiří Němeček/Economia

Brno – Pracující důchodci mají velkou šanci na vrácení základní daňové slevy na poplatníka i zpětně za rok 2013. Ústavní soud totiž vyhověl první individuální stížnosti důchodkyně, jíž finanční úřad nepřiznal tuto slevu pro příjmy za rok 2013.

Už v létě sice ústavní soudci toto omezení v zákoně zrušili, jejich rozhodnutí se ale přímo týkalo jen příjmů za rok 2014. Předchozí rok, v němž omezení prosazené vládou Petra Nečase trvalo poprvé, tak zůstával otázkou.

Nehledě na rozhodnutí Ústavního soudu chtěla současná vládní koalice tuto daňovou slevu vrátit, ale až počínaje příjmy za rok 2015. Návrh v tomto týdnu definitivně schválili poslanci.

Ministerstvo: Čekali jsme na to

Na podobné rozhodnutí přitom čekalo ministerstvo financí. Náměstkyně ministra Simona Hornochová v nedělních Otázkách Václava Moravce řekla, že ministerstvo chtělo peníze důchodcům vrátit, žije ale v právní nejistotě a obává se případného trestního stíhání. Oficiálně však resort tak vstřícný nebyl a původně nenavrhoval ani vrácení slevy za rok 2014, ale až počínaje příjmy od roku 2015.

Aktuální nález Ústavního soudu by tedy měl ministerstvu uvolnit ruce k tomu, aby výdělečně činným důchodcům vrátilo zhruba 2,5 miliardy korun. Finanční správa a ministerstvo nyní řeší způsob, jakým to provést.

Brzy dáme lidem návod

Podle nového nálezu Ústavního soudu nelze ustanovení zákona o daních z příjmu, které soudci zrušili letos v létě, aplikovat ani v kauzách, které mají kořeny ještě v době jeho platnosti. Popřelo by to smysl výroku, jímž Ústavní soud označil část zákona za protiústavní.

"Výrok tohoto nálezu by ztratil svůj význam, pokud by orgány veřejné moci tento zákon opětovně aplikovaly a způsobily tím znova zásah do základních práv a svobod," stojí v nálezu senátu se zpravodajem Jaroslavem Fenykem.

Finanční správa ČR s ministerstvem financí nyní novou situaci analyzuje a hledá procesní možnosti, jak reagovat. Finanční správa na svém webu uvedla, že v nejbližších dnech zde zveřejní postup pro starobní důchodce a odpovědi na nejčastější dotazy k možnostem uplatnění slevy na dani za rok 2013.

Stát musí vyřešit i přístup k těm pracujícím důchodcům, kteří se "zakázanou" slevu za rok 2013 vůbec nepokoušeli uplatnit - těch byla většina. "Variant řešení je více," řekla online deníku Aktuálně.cz bez bližších podrobností Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Trest pro aktivní seniory?

Sporné ustanovení prosadila koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vedená Petrem Nečasem v rámci takzvaného úsporného balíčku. Podle schváleného zákona si příjemci starobních penzí, kteří si přivydělávají zaměstnáním, brigádou, podnikáním, pronájmem nebo třeba provozováním fotovoltaické elektrárny na střeše vlastního domu, nebudou moci od příjmů za léta 2013 až 2015 odečíst základní slevu na poplatníka – tedy až 24 840 korun ročně.

Zhruba čtvrtina z 80 tisíc důchodců se zdanitelnými příjmy zkusila v roce 2013 toto omezení obejít. Zákon totiž doslova říká, že slevu nelze uplatnit u lidí, kteří "k 1. lednu zdaňovacího období pobírali starobní důchod“. Lidé si tak přerušili pobírání důchodů na jediný den, případně na několik málo dnů. Dostali sice nižší důchod, ale při zachování daňové slevy by se jim tento trik finančně vyplatil. Velká část z výdělečně činných důchodců se přitom nachází ve skupině takzvaně vysoce kvalifikovaných profesí - jde tedy například o lékaře či advokáty.

Před obcházením zákona varoval už tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Na doslovném znění trvalo i nové vedení ministerstva financí, respektive finanční správy.

Nerovné podmínky

Ústavní soudci však už ve svém předchozím verdiktu letos v létě konstatovali, že omezení je v rozporu s principem rovnosti, protože konkrétní formulace v zákoně zvýhodňuje část pracujících důchodců, kteří k 1. lednu nepobírali starobní penzi. Lidé, kteří berou penzi k 1. lednu, přicházejí podle zákona o celou slevu, zatímco když někdo začne pobírat důchod k 2. lednu, může ji využít celou.

Soudu vadí i nerovnost mezi pracujícími starobními důchodci a ostatními poplatníky daně z příjmů. "Zákon totiž těmto dvěma skupinám nezaručuje ve shodném nebo srovnatelném rozsahu určitou minimální částku příjmu, u které se s ohledem na její potřebnost k zajištění důstojného života nepředpokládá její zdanění. Zatímco v případě starobních důchodců má tuto funkci plnit starobní důchod, jehož výše se u jednotlivých poplatníků liší, v případě ostatních výdělečně činných osob ji plní sleva na dani na poplatníka, která u všech činí 24 840 korun ročně," uvádí Ústavní soud. Na zrušení slevy tak doplácejí hlavně lidé s nižšími důchody.

Protiústavní je podle soudu i fakt, že zákonodárci nechali po definitivním přijetí zákona jen čtyřdenní prostor, aby se s ním lidé mohli seznámit a přizpůsobili tomu své ekonomické aktivity.

Dané ustanovení proto Ústavní soudci zrušili, nikoliv však se zpětnou účinností. I proto finanční správa v srpnu uvedla, že slevu na dani mohou pracující penzisté žádat pouze za letošní rok, za loňský to možné není. V praxi by se tak důchodci museli "dostat" až k Nejvyššímu správnímu soudu. Ústavní soud jim nyní tuto komplikaci zřejmě usnadnil.

 

Právě se děje

Další zprávy