Penze se mladým vzdaluje, krizi řeší celá EU. Česko však stárne rychleji než ostatní

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
27. 8. 2019 5:30
Podle našich současných pravidel by lidé po roce 2030 chodili do penze v 65 letech. Ministryně financí Alena Schillerová však navrhuje tuto hranici dál posunout, aby bylo v důchodovém systému více peněz. Pokud by se zastropování prolomilo a lidé by v penzi strávili čtvrtinu očekávané délky života, tak by zejména mladší ročníky odcházely do penze výrazně později. Podobný problém však řeší všechny evropské země. Podívejte se, jak se se stanovením hranice nároku na penzi vypořádávají jinde a jak velkou část života v práci tráví ostatní Evropané.
Zpráva o stavu důchodového systému v ČR v grafech 2019
Zpráva o stavu důchodového systému v ČR v grafech 2019 | Foto: MPSV

Zaměstnanost lidí 55+

Jak dále uvádí zpráva MPSV, zvyšování důchodového věku musí být doprovázeno i faktickým zvyšováním ekonomické aktivity zvláště osob v předdůchodovém věku (55-65 let).

Ekonomická aktivita padesátníků je v Česku v porovnání s EU vysoká. U šedesátníků však strmě klesá. Nicméně zaměstnanost starších osob (55-64 let) roste a podíl ekonomicky neaktivních na počtu obyvatel se snižuje ve všech věkových skupinách nad 50 let.

  • Rozdíl mezi zaměstnaností žen a mužů ve věku 55-64 let patří v Česku k největším v unii. Podíl zaměstnaných žen v tomto věku je 53 %, u mužů 71,7 %.
 

Právě se děje

Další zprávy