V Česku žije už 17 tisíc dolarových milionářů

Kateřina Štíchová
24. 6. 2008 10:50
Vyplývá to ze studie World Wealth Report
Foto: Phillips

Praha - Velmi bohatých lidí v Česku přibývá. Jen za rok 2007 počet milionářů s majetkem přes jeden milion amerických dolarů v tuzemsku narostl o 15,2 procent na přibližně 17 tisíc osob.

Celosvětově se za rok počet dolarových milionářů zvýšil o šest procent na 10,1 milionu osob, počet ultra-bohatých osob (s finančním majetkem vyšším než 30 milionů dolarů) vzrostl o 8,8 procenta.

Informace o dolarových milionářích za rok 2007 přinesla studie World Wealth Report, kterou dnes zveřejnily společnosti Capgemini a Merrill Lynch. Nárůst počtu velmi bohatých osob v Česku za minulý rok předčil růsty z let 2006 (12,6 pct.) a 2005 (10,6 pct.).

Bohatí s finančním majetkem větším než 1 milion dolarů tak celosvětově vlastní na 40,7 bilionu amerických dolarů, a to je o 9,4 procenta více než v roce 2006.

Koníček dolarových milionářů
Autor fotografie: muyinteresante.es

Koníček dolarových milionářů

  • Významnou část investic světových dolarových milionářů tvořily vloni výdaje na luxusní zboží a sběratelské předměty.
  • Nejoblíbenějším předmětem koupě byly umělecké předměty, luxusní automobily a privátní jachty, sportovní týmy či klenoty.
  • Novým trendem jsou výdaje na nehmotné statky, jako jsou dobrodružné dovolené a „koupě zážitků".
  • Luxusní dovolené na míru a cesty spojené se zážitky tvořily podle výsledků studie World Wealth Report celých 13,5 % výdajů na luxusní statky dolarových milionářů ve světě.
  • Během posledních dvou let se celosvětová poptávka po podobných produktech cestovního ruchu zvýšila o více než 15 %.
  • Platí to i v České republice - bohatí Češi objevují nové a netradiční turistické destinace, své cesty detailně plánují a spoléhají se na služby specializovaných agentur.
  • Typickou ukázkou zážitkového cestování je například spojení cesty do Itálie se soukromým okruhovým závodem v luxusním Ferrari, třítýdenní cesta kolem světa či expedice do deštných pralesů v Brazílii.

Zdroj: World Wealth Report Capgemini a Merrill Lynch

Čtěte také: Chcete si koupit vlastní ostrov? Stačí vám sedm milionů

Jejich bohatství v roce 2007 vzrostlo především díky rostoucí tržní kapitalizaci světových trhů. Studie World Wealth Report předpokládá, že bohatství držené velmi bohatými jedinci překročí do roku 2012 hranici 59,1 bilionu dolarů.

"Na výrazný růst odhadovaného počtu osob s finančním majetkem přesahujícím 1 milion dolarů měly v Česku vliv mimo jiné pokračující růst spotřebních výdajů obyvatelstva, investice do infrastruktury podpořené strukturálními fondy EU a růst tržní kapitalizace firem," uvedl dnes Patrik Horný, generální ředitel společnosti Capgemini pro Českou republiku.

Z čeho milionáři bohatnou?

Zatímco první polovina roku 2007 přinesla podmínky pro významný růst globálního bohatství, druhá polovina roku vnesla znatelnou nejistotu do investičního chování velmi bohatých investorů. Ti se přiklonili především k jistějším investicím s menší volatilitou ceny - oblíbené byly depozitní produkty a cenné papíry s pevným výnosem.

Čtěte také: Boháči se nevejdou do Monaka. Vznikne čtvrť na moři

Významný růst bohatství v rozvíjejících se ekonomikách byl podpořen hlavně růstem exportu. Růst cen komodit a ropy se stal společně s rozvojem finančních center v rozvíjejících se ekonomikách nejdůležitějším pro růst bohatství a počtu velmi bohatých osob. Nejvýznamnější nárůst počtu velmi bohatých osob zaznamenaly regiony Střední Východ (+ 15,6 pct.), Východní Evropa (+ 14,3 pct.) a Latinská Amerika (+ 12,2 pct.). 

Bohatá Asie: vede Indie a Čína

"Největší přírůstek bohatství byl v roce 2007 vygenerován v Indii, Číně a Brazílii," doplnil Horný.

Nejvyšší míru růstu velmi bohatých osob zaznamenala Indie (+ 22,7 pct.) díky razantnímu růstu tržní kapitalizace (meziroční nárůst 118 procent) a díky růstu reálného HDP ve výši 7,9 pct.

Čtěte také: Chcete byt v nejvyšším mrakodrapu světa? Je k mání

Populace velmi bohatých osob v Číně se rozšířila o 20,3 procenta. Tento růst byl podpořen růstem tržní kapitalizace o 291 procent a růstem reálného HDP tempem 11,4 pct. v roce 2007. Výrazné posilování cen akcií a úspěšné IPO způsobily, že se ze Šanghajské burzy stala šestá největší burza na světě co do tržní kapitalizace.

Útěk k tradičním investicím

Nejistota na finančních trzích a oslabení ekonomiky Spojených států se přelily ve druhé polovině loňského roku také na další vyspělé trhy. Zpomalení růstu HDP a slabá výkonnost akciových trhů ve vyspělých evropských a asijských ekonomikách jsou hlavními příčinami pomalejšího růstu velmi bohatých osob.

Foto: aktualne.cz

Zatímco vloni v prvních šesti měsících roku volili bohatí investoři rizikovější investice, ve druhé polovině roku 2007 díky sílící nejistotě na finančních trzích volili raději méně rizikové investice, zejména depozitní produkty a cenné papíry s pevným výnosem. V hotovosti a depozitech drželi velmi bohatí investoři celých 44 procent svých finančních investic.

 

Právě se děje

Další zprávy