Poslední den pro podání daně z nemovitosti. Koho se týká a na co nezapomenout

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 31. 1. 2023 9:31
V Česku vlastní nemovitost skoro 80 procent dospělých lidí. Do konce května musí všichni zaplatit daň z nemovitých věcí. Část plátců musí také podat daňové přiznání, a to do úterý 31. ledna. Povinnost platí pro všechny, kteří v loňském roce nemovitost koupili, zdědili nebo dostali, případně ji nějakým způsobem změnili či zkolaudovali. Aktuálně.cz poradí, co si ohlídat.
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí nastává až v roce následujícím po tom, kdy se lidé zapsáním do katastru nemovitostí stali jejich vlastníky.

Zároveň podávají daňová přiznání i majitelé domu či bytu, u kterých bylo vydáno stavební povolení nebo se začalo s výstavbou či došlo ke kolaudaci. Nejzazší termín pro podání daňového přiznání je vždy do 31. ledna. 

"Přiznání se podává finančnímu úřadu podle adresy nemovitosti. Takže pokud vlastníte nemovitosti ve více krajích, musíte podat více přiznání a každé odevzdat každému kraji zvlášť," upozorňuje Jana Jáčová, šéfka firmy UOL Účetnictví. 

Ideální je podat daňové přiznání elektronicky na portálu Mojedane.cz. Je možné si vyzvednout i papírový formulář na finančním úřadu a tam ho také podat. 

"U nemovitostí ve společném jmění manželů plní daňové povinnosti jeden z manželů, neboť v takových případech se jedná o solidární daňovou povinnost," připomíná daňová expertka Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. 

Daň se platí do konce května

Samotná daň z nemovitosti, kterou ovšem musí platí už všichni majitelé nemovitostí i některých pozemků, je splatná do konce května. Informaci o výši daně většinou lidé dostanou od finančního úřadu, a to buď složenkou, nebo do datových schránek, pokud ji mají zřízenou. 

"Vypočtená částka daně z nemovitých věcí závisí na více parametrech, zejména na druhu nemovitosti, velikosti dané nemovitosti a příslušných koeficientech měst a obcí," dodává Ivanco. 

Koeficienty si města a obce mohou upravovat. Zpravidla ale platí, že ve větších obcích je daň vyšší, nejvyšší je pak na území hlavního města. Například za byt o výměře 50 metrů čtverečních se v jedné části Prahy platí na dani 610 korun, v jiné městské části 1220 korun. 

Jana Jáčová připomíná, že u běžných nemovitostí k bydlení se většinou platí jen několik set, nejvýš několik tisíc korun. "Oproti tomu podnikatelské komplexy mohou na této dani zaplatit i statisícové částky," říká expertka. 

Kdo má roční daň vyšší než pět tisíc, ten může daň z nemovitých věcí zaplatit ve dvou splátkách, do konce května a do konce listopadu.

Co když má jedna nemovitost více majitelů? "Mohou si vybrat ze dvou možností. Buď daň přizná a zaplatí jeden spoluvlastník za všechny, nebo každý podá přiznání sám za sebe a zaplatí každý zvlášť," vysvětluje Jáčová a dodává: "Jestliže máte družstevní byt, nemusíte si dělat starosti, daň musí zaplatit družstvo coby majitel."

Ačkoli v naprosté většině musí daň zaplatit vlastník, například u pozemků zatížených právem stavby platí daň stavebník, v určitých případech uživatel, nájemce nebo takzvaný pachtýř, typicky subjekt, který si pronajímá a obdělává zemědělskou půdu pro zisk.

"Pokud vlastníte určitý typ lesů nebo vodní plochu, ve které nechováte ryby, pak se vás tato daň netýká. Stejně tak jsou od ní osvobozeny nemovitosti sloužící neziskovým organizacím, školy, muzea, knihovny, zdravotnická a sociální zařízení a další typy nemovitého majetku," připomíná dále Jáčová.

Oproti ostatním státům platí Češi málo

Výnos z daně z nemovitých věcí tvoří v České republice něco málo přes jedno procento z celkového výnosu všech daní, což v absolutní hodnotě představuje něco kolem 10 miliard korun.

"V porovnání se zeměmi Evropské unie je podíl výnosu daně z nemovitých věcí na celkových daňových výnosech jeden z nejnižších. V roce 2019 činil 0,5 procenta, zatímco v EU tento podíl činil tři procenta," upozorňuje Jan Jelínek z V4 Group.

Podle něj je pochopitelné, že v době, kdy stát hospodaří s vysokým schodkem státního rozpočtu, bude hledat možnosti zvýšení příjmové části státního rozpočtu a nabízí se právě myšlenka zvýšení daně z nemovitých věcí.

"Nemusí jít ale nutně o změny zákona o dani z nemovitých věcí. Postačilo by využívání pravomocí obcí při stanovení koeficientů s ohledem na to, že výnos daně z nemovitých věcí je příjem obecních rozpočtů," navrhuje daňový odborník. 

V případě, že by obce využily možnosti koeficient posunout na maximální možnou výši, mohlo by podle Jelínka dojít k navýšení daně z nemovitých věcí až na 43,6 miliardy korun, což by představovalo 4,6 procenta na celkových daňových výnosech.

Připomíná, že obce mají možnost ovlivnit výši daně prostřednictvím
koeficientu, který je daný počtem obyvatel, koeficientem, který je stanovený na hodnotu 1,5, a takzvaným místním koeficientem, který může obec stanovit v rozsahu hodnot 1,1 až 5. "Například v roce 2019 z celkového počtu 6258 obcí stanovilo nebo upravilo alespoň jeden koeficient pouze 1988 obcí, tedy 31,8 procenta," uzavírá Jelínek. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Maďarský parlament ratifikoval přistoupení Finska k NATO

Maďarský parlament v pondělí ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Poslanci mají ještě jednat o ratifikaci vstupu Švédska do aliance, informovala maďarská tisková agentura MTI. Finsko a Švédsko požádaly o přijetí do NATO loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Maďarsko a Turecko byly do pondělka posledními členy bloku, které ještě vstup obou skandinávských zemí neratifikovaly.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Basketbalistky USK budou hrát o evropský triumf v Praze

Basketbalistky ZVVZ USK Praha budou ve své hale na Královce hostit od 14. do 16. dubna Final Four Evropské ligy. Naposledy se finálový turnaj uskutečnil v české metropoli v roce 2015 a USK na něm tehdy navázal na triumf Gambrinusu Brno z roku 2006. 

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se při šesté účasti ve Final Four utkají v pátek 14. dubna v semifinále s tureckým Mersinem. Druhý zápas obstarají ve stejný den jiný turecký klub Fenerbahce Istanbul s italským Schiem. O dva dny později se uskuteční duel o třetí místo a finále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy