Švýcarské banky jsou podezřelé z kurzových manipulací

ČTK ČTK
4. 10. 2013 21:00
Případ by se mohl týkat řady bank po celém světě, rozjíždí se vyšetřování
Foto: Reuters

Curych - Švýcarský regulátor finančního sektoru Finma vyšetřuje několik švýcarských bank, které podezírá z manipulace s devizovými kurzy.

Spolupracuje i se zahraničními úřady, protože případ by se mohl týkat řady bank po celém světě. Jména finančních ústavů regulátor neposkytl. Na devizových trzích se denně zobchoduje v přepočtu zhruba pět bilionů dolarů (téměř 95 bilionů Kč).

"Finma úzce spolupracuje s úřady v jiných zemích, protože do případu by mohlo být zapleteno vícero bank z celého světa," uvedl regulátor, kterého citovala agentura Reuters.

Švýcarské úřady:  Zahájily jsme vyšetřování

Do případu se zapojil i švýcarský antimonopolní úřad WEKO. Ten v pátek oznámil, že když se dozvěděl o možné manipulaci bank na devizových trzích, zahájil předběžné vyšetřování. Rovněž WEKO však odmítl sdělit jména bank, které vyšetřuje. V kontaktu s úřadem Finma je kvůli vyšetřování také švýcarská prokuratura.

Švýcarské banky UBS a Credit Suisse se k případu odmítly vyjádřit. Zürcher Kantonal Bank uvedla, že v současné době nemá informace, že by ji úřad Finma vyšetřoval. Generální ředitel makléřské společnosti Swissquote Marc Bürki uvedl, že jeho firmu úřady nevyšetřují.

Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) již v červnu oznámil, že prošetřuje zprávu o manipulacích s měnovými kurzy. Mluvčí FCA dnes ale odmítl sdělit, zda úřad spolupracuje se švýcarským regulátorem.

Bankovní sektor přitom již dříve zasáhl rozsáhlý skandál s manipulací Londýnskou mezibankovní nabízenou sazbou (LIBOR), kvůli němuž muselo několik finančních ústavů zaplatit vysoké pokuty.

Většina obchodů jde mimo burzu

Devizový trh je největším trhem v rámci finančního systému a jedním z nejméně regulovaných. Většina obchodů se tam odehrává mimo burzu. Podle obchodníků s devizami není žádným překvapením, že se obchodníci snaží vydělat na tom, že znají dopředu podrobnosti o objednávkách klientů.

Vzhledem k velikosti trhu by však podle nich byla manipulace s kurzy velmi obtížná, pokud by obchodník neměl mimořádně velkou objednávku nebo pokud by neobchodoval s dvěma málo obchodovanými měnami.

Obchodování na devizovém trhu se účastní stovky bank, čtyři hráči však podle průzkumu organizace Euromoney Institutional Investor mají dominantní postavení a dohromady ovládají více než padesát procent trhu. Jsou to německá Deutsche Bank s podílem kolem 15 procent, Citigroup s podílem 14,9 procenta, a dále Barclays a UBS, každá s podílem deset procent.

 

Právě se děje

Další zprávy