Stávka kvůli stravenkám a režijkám: Ustoupí Kalousek?

Veronika Skálová Veronika Skálová
14. 1. 2009 8:23
Spor o zaměstnanecké výhody se stupňuje

Brno - Nový bič na zaměstnance, nebo systém výhod spravedlivější pro všechny? Odboráři z dopravních firem a ministerstvo financí se dostali do střetu, v němž zatím nemíní ustoupit. Státem plánované zrušení dvaačtyřiceti daňových zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů tak nečekaně vyústilo v hrozbu neomezené stávky.

Stát trvá na tom, že logičtější než současné výhody bude jeden paušál pro všechny zaměstnance odečitatelný z daní. Odboráři naopak hájí nynější zvýhodněné tikety na obědy či cestování.

"Změny se dotknou skoro všech zaměstnanců. Například stravenky jsou velmi rozšířeným benefitem. Udivuje nás, že se ještě neozvali třeba zástupci ozbrojených složek či policie, kde se daňová výjimka týká výsluh a odměn, a to nejsou malé peníze. Zdanit by museli i horníci odstupné," upozorňuje mluvčí skupiny třinácti odborových organizací v dopravě Libor Poláček.

Odboráři tvrdí, že u mnohých zaměstnaneckých výhod nelze stanovit jejich reálnou hodnotu. Ta se totiž může měnit nejen u různých zaměstnanců, ale také v různých obdobích. Klasickým příkladem jsou podle Poláčka v dopravním odvětví oblíbené režijky - tedy průkazy, které umožňují různě velkou slevu na jízdném.

"Kdosi kdesi stanovil, že cena režijky je 21 tisíc ročně. To je ale naprostý nesmysl. Zatímco jeden zaměstnanec této výhody využívá pravidelně, další ji nevyužije vůbec," argumentuje Poláček.

Podobná situace je podle něj u nealkoholických nápojů, jejichž přísun musí zaměstnavatel za určitých podmínek na pracovišti zajistit. "Na jednu stranu zákon říká, že pokud teplota přesáhne určitou hranici, musí zaměstnavatel nealkoholické nápoje zajistit. A na druhou stranu budeme hodnotu těchto nápojů danit," uvedl další příklad Poláček.

Nový systém podle něj bude výhodnější pro velké společnosti a méně výhodný pro ty malé.

Ministerstvo: nový systém je spravedlivější

Dnes je to nespravedlivé: zatímco jedni mohou jezdit zdarma, jiní nedostávají od firmy ani stravenky. Tak by se dal shrnout hlavní argument ministerstva financí.

"Zavedení jednotného zaměstnaneckého paušálu bude spravedlivější než využívání různých benefitů pro určité skupiny zaměstnanců. Tento paušál by byl pro všechny stejný a mohli by si jej jednou za rok odečíst od daňového základu," vysvětluje stanovisko ministerstva jeho mluvčí Ondřej Jakob.

Ministr financí Miroslav Kalousek přichází na jednání vlády.
Ministr financí Miroslav Kalousek přichází na jednání vlády. | Foto: Ondřej Besperát

Navíc zdůraznil, že zatím nejde o definitivní návrh zákona, ale o takzvaný věcný záměr, který zatím neprojednala ani vláda. "Při tvorbě jednotlivých paragrafů jistě bude možné spolupracovat s odborovými organizacemi a po poradě s nimi stanovit dostatečně vysoký paušál. I proto je bouřlivá reakce odborů předčasná," dodává mluvčí.

Na argument odborářů, že zaměstnanecký paušál bude příliš snadné snížit či zrušit, odpovídá, že ministerstvo chce vytvořit úplně nový a co nejjednodušší zákon, který nahradí ten současný, upravovaný mnoha novelami. "A ten by měl platit řadu let bez potřeby novelizace," konstatuje Jakob.

Další kolo jednání absolvuje ministr s odboráři v dopravě zítra. Požadují po něm, aby od rušení daňových výjimek ustoupil. Pokud to neudělá, hrozí časově neomezenou stávkou. Ta by mohla zasáhnout téměř všechny oblasti hromadné dopravy.

Čtěte více:


 

Právě se děje

Další zprávy