Stát spouští výhodnou půjčku na bydlení pro mladé. Projděte si, co musíte splnit, abyste ji získali

Olga Skalková spi Olga Skalková, spi
Aktualizováno 14. 8. 2018 14:28
Stát ve středu spustí program, který mladým pomůže dostat se snadněji k v vlastnímu bydlení. O výhodné půjčky mohou lidé do 36 let žádat od zítřejších 8:00. Projděte si základní zásady, které musíte splnit, abyste měli šanci úvěr získat.
Foto: komerční obsah

Jak vysoký bude úrok?

Úroková sazba je stanovena ve výši základní referenční sazby Evropské unie pro Českou republiku, nejméně však jedno procento ročně. Žadatel dostane takovou úrokovou sazbu, jaká bude aktuální v době podpisu úvěrové smlouvy. Nyní dosahuje 1,12 procenta, rovněž na červenec už byla vyhlášena na 1,12 procenta.

Sazba se vyhlašuje zhruba v měsíčním předstihu a žadatel si tak dopředu může zjistit, jaký úrok bude mít na půjčce. Informace o aktuální výši referenční sazby EU bude zveřejněna vždy na webu Státního fondu rozvoje bydlení.

Je třeba vzít v úvahu, že základní referenční sazba EU pro Česko roste, a dá se očekávat, že tento trend bude pokračovat. Několik posledních let se tato sazba držela na 0,45 procenta, ale její vývoj s určitým zpožděním kopíruje zvyšování základní sazby České národní banky. Ekonomové přitom očekávají, že ČNB svou základní sazbu letos bude dál navyšovat.

V současné chvíli je průměrný úrok u hypoték podle statistiky Fincentrum Hypoindex 2,51 procenta (za květen 2018), úrok u státních půjček je tak nastaven velmi výhodně.

 

Právě se děje

Další zprávy