Zdražování hypoték se zastavilo. Pomohly jarní kampaně bank, ukazují čísla z trhu

Olga Skalková Olga Skalková
20. 6. 2018 7:04
Počty a objemy hypoték klesají, potvrzují nové údaje z Hypoindexu. Průměrná sazba stagnuje na 2,51 procenta.
Vývoj průměrných úrokových sazeb nově sjednaných hypoték.
Vývoj průměrných úrokových sazeb nově sjednaných hypoték. | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha - Průměrná sazba, s níž lidé v bankách získávali hypotéku, zůstala letos v květnu na stejné úrovni jako v dubnu - 2,51 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Poprvé v letošním roce se tak průměrné sazby nezvýšily. Stagnace úroků je ovšem jen důsledkem tradičních jarních kampaní, ve kterých se banky snaží přitáhnout nové klienty a nabrat co nejvíce nových úvěrů.

"Jarní akční nabídky v květnu přerušily osm měsíců trvající pozvolný růst průměrné sazby hypotečních úvěrů. Ačkoliv ne všechny banky zastavily jejich zvyšování, většina buď přišla s jarní zvýhodněnou nabídkou, nebo alespoň v návaznosti na tyto akce konkurence vyčkala s dalším růstem sazeb," říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Před rokem v květnu byla průměrná sazba 2,03 procenta. Vůbec nejlevnější hypotéku, v průměru za 1,77 procenta, si Češi pořizovali v listopadu a v prosinci 2016.

Vývoj v minulém měsíci zároveň potvrdil, že zájem o hypotéky chladne. Banky v květnu sjednaly 7819 hypoték, což je o pětinu méně než před rokem. A ještě víc klesl celkový objem sjednaných hypoték - na 16,757 miliardy korun z loňských 21,155 miliardy korun.

Květnová statistika také prvně od roku 2009 zaznamenává i meziměsíční propad v objemu a počtu sjednávaných úvěrů. I když jde o velmi mírný propad - oproti dubnu je to o 77 méně schválených hypoték a v objemu o 144 milionů korun méně -, podle analytiků Fincentra to může signalizovat další významnější zpomalení hypotečního trhu: dražší úvěry ve spojení s extrémním růstem cen nemovitostí vedou k ochlazení zájmu domácností o pořízení vlastního bydlení. 

A další zklidnění hypotečního trhu se dá očekávat. Od 1. října začne platit nové zpřísnění hypoték. Centrální banka po finančních společnostech chce, aby u nového klienta splátka hypotéky a dalších dluhů nepřesáhla 45 procent jeho čistého měsíčního a výše hypotéky včetně všech starších úvěrů nepřesáhla devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. Podle Fincentra to povede k omezení dostupnosti hypoték pro lidi s průměrnými a nižšími příjmy a k nižší poptávce po hypotékách.

Počet žadatelů o hypotéku od začátku roku klesá, ale stále nijak dramaticky. Za pět měsíců si Češi vzali  40 031 nových hypoték za zhruba 85,34 miliardy korun. Ve stejném období loni banky poskytly 47 355 hypoték za 96,35 miliardy korun.

Právě loni ve zmíněném období však hypotéky trhaly všechny rekordy - kvůli dalšímu zpřísnění se zájemci o pořízení nemovitosti snažili vyřízení úvěru urychlit, takže srovnávací základna první poloviny loňského roku je vysoká.

Většina žadatelů o hypotéky od loňského dubna potřebuje k hypotéce alespoň pětinu vlastních zdrojů, jinak na ni těžko dosáhne. Bez omezení smí banky půjčovat jen na 80 procent hodnoty nemovitosti. Hypotéky na 90 procent hodnoty nemovitosti mohou poskytovat jen v 15 procentech případů za každé čtvrtletí.

I tak ale banky za celý loňský rok poskytly 110 tisíc hypoték v celkovém objemu 225 miliard korun, což je skoro srovnatelný objem s rekordním rokem 2016.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy