Zdražování hypoték se zastavilo. Pomohly jarní kampaně bank, ukazují čísla z trhu

Olga Skalková Olga Skalková
20. 6. 2018 7:04
Počty a objemy hypoték klesají, potvrzují nové údaje z Hypoindexu. Průměrná sazba stagnuje na 2,51 procenta.
Vývoj průměrných úrokových sazeb nově sjednaných hypoték.
Vývoj průměrných úrokových sazeb nově sjednaných hypoték. | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha - Průměrná sazba, s níž lidé v bankách získávali hypotéku, zůstala letos v květnu na stejné úrovni jako v dubnu - 2,51 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Poprvé v letošním roce se tak průměrné sazby nezvýšily. Stagnace úroků je ovšem jen důsledkem tradičních jarních kampaní, ve kterých se banky snaží přitáhnout nové klienty a nabrat co nejvíce nových úvěrů.

"Jarní akční nabídky v květnu přerušily osm měsíců trvající pozvolný růst průměrné sazby hypotečních úvěrů. Ačkoliv ne všechny banky zastavily jejich zvyšování, většina buď přišla s jarní zvýhodněnou nabídkou, nebo alespoň v návaznosti na tyto akce konkurence vyčkala s dalším růstem sazeb," říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Před rokem v květnu byla průměrná sazba 2,03 procenta. Vůbec nejlevnější hypotéku, v průměru za 1,77 procenta, si Češi pořizovali v listopadu a v prosinci 2016.

Vývoj v minulém měsíci zároveň potvrdil, že zájem o hypotéky chladne. Banky v květnu sjednaly 7819 hypoték, což je o pětinu méně než před rokem. A ještě víc klesl celkový objem sjednaných hypoték - na 16,757 miliardy korun z loňských 21,155 miliardy korun.

Květnová statistika také prvně od roku 2009 zaznamenává i meziměsíční propad v objemu a počtu sjednávaných úvěrů. I když jde o velmi mírný propad - oproti dubnu je to o 77 méně schválených hypoték a v objemu o 144 milionů korun méně -, podle analytiků Fincentra to může signalizovat další významnější zpomalení hypotečního trhu: dražší úvěry ve spojení s extrémním růstem cen nemovitostí vedou k ochlazení zájmu domácností o pořízení vlastního bydlení. 

A další zklidnění hypotečního trhu se dá očekávat. Od 1. října začne platit nové zpřísnění hypoték. Centrální banka po finančních společnostech chce, aby u nového klienta splátka hypotéky a dalších dluhů nepřesáhla 45 procent jeho čistého měsíčního a výše hypotéky včetně všech starších úvěrů nepřesáhla devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. Podle Fincentra to povede k omezení dostupnosti hypoték pro lidi s průměrnými a nižšími příjmy a k nižší poptávce po hypotékách.

Počet žadatelů o hypotéku od začátku roku klesá, ale stále nijak dramaticky. Za pět měsíců si Češi vzali  40 031 nových hypoték za zhruba 85,34 miliardy korun. Ve stejném období loni banky poskytly 47 355 hypoték za 96,35 miliardy korun.

Právě loni ve zmíněném období však hypotéky trhaly všechny rekordy - kvůli dalšímu zpřísnění se zájemci o pořízení nemovitosti snažili vyřízení úvěru urychlit, takže srovnávací základna první poloviny loňského roku je vysoká.

Většina žadatelů o hypotéky od loňského dubna potřebuje k hypotéce alespoň pětinu vlastních zdrojů, jinak na ni těžko dosáhne. Bez omezení smí banky půjčovat jen na 80 procent hodnoty nemovitosti. Hypotéky na 90 procent hodnoty nemovitosti mohou poskytovat jen v 15 procentech případů za každé čtvrtletí.

I tak ale banky za celý loňský rok poskytly 110 tisíc hypoték v celkovém objemu 225 miliard korun, což je skoro srovnatelný objem s rekordním rokem 2016.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy