Brusel - Od příštího týdne by podniky v Evropské unii měly mít méně problémů s pozdními platbami, protože podle nové unijní směrnice musí státní instituce zaplatit své faktury do 30 dnů a firmy by tak měly učinit do 60 dnů. Oznámila to Evropská komise.
Podle směrnice, která vstoupí v platnost 16. března, veřejné instituce a podniky musí za dodávky zboží a služeb zaplatit do 30 dnů a ve výjimečných případech do 60 dnů. Zatímco v případě státních institucí jsou tyto lhůty povinné, podniky se mezi sebou mohou dohodnout jinak. Firmy by měly uhradit faktury do 60 dnů, pokud se ale navzájem nedohodnou na jiných podmínkách a pokud taková dohoda výrazně neškodí věřiteli, uvedla komise.
Směrnice stanovuje minimální úrok za pozdní platby na osm procentních bodů nad referenčncí sazbou Evropské centrální banky, minimálně by pak dlužník měl věřiteli zaplatit 40 eur za výlohy (asi 1020 korun). Podniky také mohou požadovat náhradu i za další přiměřené náklady spojené s vymáháním dluhu, oznámila Evropská komise.
Čtěte také: Zpřísnění pro firmy i úřady. Faktury už plaťte včas Milion. Padl první trest za insolvenční šikanu v Česku |
Podle komisaře pro průmysl a podnikání Antonia Tajaniho by nové předpisy měly pomoci především malým a středním podnikům.
"Kvůli opožděným platbám ztrácí malé a střední podniky čas i peníze. Tato škodlivá kultura opožděných plateb musí skončit ... Nadešel čas, aby členské státy provedly směrnici o opožděných platbách do svých vnitrostátních právních předpisů," uvedl Tajani.