Milion. Padl první trest za insolvenční šikanu v Česku

Tomáš Fránek
31. 1. 2013 14:43
Městský soud v Praze přiznal odškodnění první firmě v Česku, navrhovatel musí platit

Praha - První firma v Česku dosáhla odškodnění za insolvenční šikanu.

Městský soud v Praze přiznal stavební společnosti PSJ milion korun jako náhradu materiální újmy, kterou jí způsobila společnost Terrima tím, že na ni podala insolvenční návrh na základě nepravdivých nebo neúplných údajů.

Terrima jako autor takzvaného šikanózního návrhu musí také zveřejnit omluvu firmě PSJ. Poškodila ji totiž nehledě na to, že insolvenční soud tehdy označil návrh za nedostatečný a řízení nakonec zastavil.

V ohrožení byl i Metrostav

Jde o první konkrétní trest za situaci, kterou v Česku umožnily děravé zákony především v letech 2010 a 2011.

Mnoho firem bylo tehdy posláno do insolvenčního řízení na základě nepravdivých důkazů, v některých případech šlo navíc o návrhy s falešnými podpisy a razítky. Často přitom šlo o prosperující velké společnosti.

Nešlo přitom o žádné nevinné hrátky. Firmy, s nimiž bylo zahájeno insolvenční řízení, měly omezenou možnost nakládat se svým majetkem, poškozena byla - téměř nenávratně - i jejich pověst. Společnost v insolvenci se také nemůže účastnit veřejných zakázek. A i když šlo často o návrh na insolvenci na základě podivné faktury, mohlo se jednání u soudu vléci i několik měsíců.

Do podobné, zjevně nedůvodné insolvence tak byla poslána většina větších stavebních firem v Česku včetně Metrostavu nebo Strabagu. Teprve po sérii těchto zneužití tehdejší legislativy změnili poslanci na návrh exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila zákon. Nyní už za šikanu hrozí pokuta.

Vzor i pro ostatní

„S rozhodnutím soudu se plně ztotožňujeme a vítáme jej jako akceptovatelnou náhradu újmy, kterou jsme v důsledku šikanózního návrhu utrpěli," říká František Vaculík, generální ředitel společnosti PSJ.

"Vnímáme jej i jako preventivní ochranu před podáváním nedůvodných insolvenčních návrhů ze strany třetích subjektů. Věříme, že tento precedens pomůže i dalším podobně postiženým společnostem. Mám radost a naději, že spravedlnost může také vítězit," dodává Vaculík.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 37 minutami

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy