Tisíce firemních webů porušují zákon, nejsou kompletní

Petr Kučera Petr Kučera
15. 2. 2010 11:00
Nová povinnost platí už dva roky, málokdo ji dosud zná

Praha - Tisíce podnikatelů porušují obchodní zákoník, když na svém firemním webu neuvádějí všechny stanovené údaje. Teoreticky jim hrozí pokuta do padesáti tisíc korun nebo i zákaz činnosti na jeden rok.

Povinné náležitosti internetových stránek podnikatelů stanovila novela Obchodního zákoníku už téměř před dvěma lety. Účinná je od března 2008. Zejména menší a mimopražští podnikatelé o ní ale dodnes většinou ani netuší.

A jak zjistil online deník Aktuálně.cz, dodržování tohoto ustanovení prakticky nikdo nekontroluje. Jde o další ukázku zbytečné formální povinnosti, nebo spíše neschopnosti státu ohlídat si plnění jím stanovených pravidel?

"Přinejmenším jde o další způsob, jak znepříjemnit život konkurenční firmě," říká právník Jiří Dvořák, pracující pro několik menších obchodních společností.

Chybí údaj o zápisu v rejstříku

Jestliže má podnikatel webové stránky, musí na nich od března 2008 uvádět úplné údaje. Těmi se rozumějí "údaj o firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání a identifikačním čísle". Podnikatelé zapsaní v obchodním rejstříku musí na webu povinně uvést také údaj o tomto zápisu včetně spisové značky.

Povinnost se týká i živnostníků či jiných drobných podnikatelů, ačkoliv se do obchodního rejstříku nezapisují. V takovém případě musejí "uvést údaj o zápisu do jiné evidence, v níž jsou zapsáni (typicky živnostenský rejstřík)".

Pro weby tedy už dva roky platí stejné náležitosti, jaké byly už dříve povinné pro faktury, objednávky, obchodní dopisy nebo smlouvy. Až do března 2008 přitom nebyl nutný obsah podnikatelských stránek stanoven zákonem - platilo jen, že nelze uvádět klamavé nebo dokonce nepravdivé údaje.

I nadále nicméně nemají podnikatelé žádnou povinnost provozovat firemní web.

Posílit informovanost a sladit to s EU

"Cílem novely je posílit informovanost spotřebitelů a obchodních partnerů, zároveň jde o sladění s unijními předpisy," vysvětloval tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. I to je důvod, proč ministerstvo o zrušení povinnosti neuvažuje.

Jak to vypadá po dvou letech? Naprostá většina webů uvádí jméno firmy, kontaktní adresu, e-mail či telefon. Rozšířené je také uvádění identifikačního čísla (IČ), případně i jeho obdoby pro daňové účely (DIČ).

Naopak údaj o zápisu v obchodním (nebo jiném) rejstříku včetně spisové značky většinou chybí. Na webu jej uvádějí hlavně velké společnosti. Mezi menšími jej častěji uvádějí firmy se sídlem v Praze. Mimochodem, zákon nestanoví, v jaké části webu by tento údaj měl být - kromě logických sekcí typu "kontakty" nebo "o nás" tedy postačí zveřejnění třeba v dokumentu, který je na webu ke stažení (typicky výroční zpráva nebo nabídkový katalog).

Ministerstvo spravedlnosti, které novelu prosadilo, přitom dodržování povinnosti nekontroluje. "V souladu se zákonem o přestupcích tak musí činit obce s rozšířenou působností," říká mluvčí úřadu Jitka Zinke. Zjednodušeně řečeno tedy magistráty nebo městské či obecní úřady, konkrétně jejich živnostenské či přestupkové odbory.

Kontroly jen výjimečně

Zástupci magistrátů největších měst však v anketě Aktuálně.cz většinou potvrdili, že tuto novou povinnost nekontrolují. Z odpovědí vyplynulo, že o ní mnohdy ani netuší, nebo je podle nich v kompetenci jiných úředníků.

Pokud už se úřady v uplynulých dvou či třech letech zaměřily na kontroly informací na webu, tak v souvislosti s internetovými obchody - tedy jen na podnikatele, kteří prostřednictvím webu uzavírají smlouvy se spotřebiteli. Tyto speciální kontroly probíhají například v Brně nebo ve Zlíně.

Častější je, že úřady kontrolují uvádění kompletních údajů na firemních listinách než na webu. I tak ale z většiny velkých měst hlásí maximálně jeden až dva případy ročně. Jestliže podnikatel nemá závažnější prohřešky, nedostane většinou ani pokutu a přestupek je takzvaně odložen, v horším případě činí sankce symbolických 1000 korun. Nicméně například v Ústí nad Labem podobný nedostatek podle příslušných úředníků ještě neřešili.

Výjimkou v anketě bylo Kladno. "Dodržování této povinnosti prověřujeme při běžných kontrolách, kterých bylo v loňském roce přes pět set. K neplnění došlo přibližně ve dvou třetinách případů. Většinou se ale jedná o kumulaci několika nedostatků, nelze tedy jednoznačně říci, v jaké výši byla udělena sankce jen za porušení této konkrétní povinnosti," říká mluvčí kladenského magistrátu Olga Pípalová

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Obrana vůči berňáku bude snadnější. Ale pozor na dopisy
Malé firmy dostanou půl miliardy na propagaci v cizině
Titul Nejlepší firma je téměř pro všechny. Za pár korun

Úředníci také dodávají, že zhruba v polovině případů se přestupkem zabývají po podnětu zvenčí. Za stížnostmi spotřebitelů podle nich bývá často snaha ostatních podnikatelů znepříjemnit život své konkurenci.

"V úvahu by mohla připadat i kontrolní činnost České obchodní inspekce. Například podle zákona o ochraně spotřebitele jsou identifikační údaje o prodávajícím považovány za důležitý údaj v souvislosti s problematikou klamavých obchodních praktik," dodává Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.

Ani ČOI se však v praxi na tuto povinnost u běžných podnikatelů nijak nezaměřuje. Výjimkou jsou pouze internetové obchody.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Union Berlín dvěma góly ze standardních situací porazil Lipsko

Fotbalisté Unionu Berlín v generálce na čtvrteční zápas proti pražské Slavii v Evropské konferenční lize porazili v německé lize Lipsko 2:1. Úřadující vicemistr prohrál poprvé v klubové historii tři bundesligová utkání za sebou. Union skóroval ze dvou standardních situací. Skóre otevřel v 6. minutě Awoniyi, který po rohovém kopu a hlavičce Baumgartla dorazil míč podrážkou do sítě. Nigerijský útočník dal devátý gól v soutěži a je třetí v tabulce střelců. Lipsku se povedlo brzy vyrovnat, když gólman Andreas Luthe nezkrotil skákavou střelu Christophera Nkunkua z dálky. O výhře berlínského celku rozhodl v 57. minutě Baumgartl, jenž zblízka poslal do sítě odražený míč.

Před víkendovými zápasy 14. kola poskočil Union na čtvrté místo, Lipsko je osmé.

Berlínský tým hrál v sestavě Luthe - Friedrich, Knoche, Baumgartl - Khedira, Prömel - Ryerson, Giesselmann - Kruse (72. Haraguči) - Becker (80. Voglsammer), Awoniyi (80. Behrens).

před 6 hodinami

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 7 hodinami

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy