Praha - Plnou moc projektu Poplatkyzpět.cz podepsalo více jak 100 tisíc lidí, kteří od bank požadují vrácení poplatků za vedení úvěrových účtů.
Konec března byl původně vyhlášen za poslední možný termín pro přidání se k hromadnému postupu a předání plné moci firmě BSP Lawyer Partners, ta ovšem nyní přemýšlí o prodloužení termínu.
„Velmi vážně zvažujeme, že prodloužíme termín, kdy se budou moci klienti přidat k naší službě. Mnoho klientů se totiž i během úterý obrací na naše call centrum s tím, že nestihli před velikonočními svátky zaslat plnou moc a rádi by nám ji ještě poslali,“ řekl online deníku Aktuálně.cz předseda představenstva Daniel Paľko.
Dodal také, že nyní počet podepsaných plných mocí činí 91 tisíc, ale další, které přicházely na konci minulého týdne, zatím nejsou sečteny. „Podle počtu beden, ve kterých nám byly plné moci doručeny, předpokládáme, že jich máme více jak 100 tisíc,“ říká Paľko.
Nevyčíslil zatím, jakou sumu po bankách požadují vrátit lidé, kteří podepsali plnou moc. Když ale na začátku března měl projekt zhruba 41 tisíc podepsaných plných mocí, přesahoval celkový požadavek částku půl miliardy korun. Banky tak s velkou pravděpodobností budou hájit poplatky v celkové výši přesahující miliardu korun.
Čtěte také: Banky odmítly dohodu o poplatku, spor míří k soudu Drábek ke kolapsu úřadů: Vše funguje, kritici přehánějí Na vrácení poplatků od bank mohou firmy vydělat miliony |
Celý spor přitom míří k soudu. Banky již v předchozích dnech odmítly pilotní výzvy k mimosoudnímu vyrovnání s tím, že podle nich účtují poplatky v souladu s českými zákony a na základě dobrovolně uzavřených smluv. Právníci projektu Poplatkyzpět.cz, ale třeba i časopis dTest či konkurenční iniciativa Nekalé-praktiky.cz, zase argumentují rozsudkem německého soudu, který na podzim roku 2011 prohlásil tyto poplatky za protizákonné.
Dvě třetiny z Čech
Paľko online deníku Aktuálně.cz poskytl také aktuální statistiku, která zachycuje třeba to, že dvě třetiny z 91 tisíc doposud zaevidovaných plných mocí žádají vrácení poplatku u hypotečního úvěru. Zbylá třetina chce zpět poplatky zaplacené v souvislosti se splácením spotřebitelského úvěru.
Čtyři pětiny plných mocí (81 %) se pak týká stále aktivních smluv, zbylých 19 procent jsou požadavky o vrácení poplatků u již ukončených smluv. Zákon přitom umožňuje v případě úspěšného sporu vyplacení poplatků až čtyři roky nazpět (od doby, kdy bude případně podána žaloba).
Geografické rozložení plných mocí pak říká, že dvě třetiny klientů bank, kteří chtějí poplatky zpět, jsou z Čech (68 %), zbylá třetina (32 %) plných mocí je od lidí s trvalým bydlištěm na Moravě či ve Slezsku.