Soud řekl, kolik dát peněz za újmu. Záleží i na pohlaví

Tomáš Fránek, tof
12. 2. 2009 13:10
Případ odškodnění za popálení dítěte v inkubátoru se znovu otevírá

Brno - Soudy při rozhodování o výši odškodného pro děti, které vinou nemocnice utrpí trvalé zranění, musí vzít v potaz i to, jak vážné poškození zdraví v útlém věku dítěte ovlivní možnost budoucího výběru povolání.

A mohou vzít v potaz také to, jak se na uplatnění v životě projeví pohlaví dítěte - tedy zda jde o muže nebo ženu.

Nejvyšší soud tak znovu otevřel spor mezi rodiči malé dívky a nemocnicí v Jihlavě. Dítě bylo jako novorozeně popáleno v inkubátoru v nemocnici, poškození zdraví je trvalé, holčička má zjizvenou kůži a nemá malík.

Nejenom rodinný život

Podle Nejvyššího soudu nejde výši jednorázového odškodnění za poškození zdraví posuzovat jenom z rodinného hlediska, ale musí zohlednit i to, jak ovlivní budoucí pracovní život poškozeného dítěte.

A hrát roli může i to, zda jde o chlapce nebo dívku a to i přesto, že aktuálně platná vyhláška upravující výši odškodnění mezi mužem a ženou nerozlišuje.

"To ale neznamená, že by tuto okolnost nebylo možno zvážit v konkrétním případě při stanovení výše náhrady za ztížení společenského uplatnění, zejména když jedním z nejzávažnějších důsledků je zohyzdění tělesného vzhledu dívky - ženy," rozhodl senát Nejvyššího soudu vedený soudkyní Martou Škárovou.

Případ z Jihlava se vleče už do roku 2004. Okresní soud rozhodl, že rodiče popáleného novorozeněte mají dostat téměř dva a půl milionu korun za ztížení společenského uplatnění.

"Jde o estetické poznamenání na celý život v její společenské roli dívky a ženy, především v době dospívání, kdy jednou z hlavních hodnot je krása těla," rozhodli jihlavští soudci.

Krajský soud v Brně ale výši odškodnění výrazně snížil, za ztížení společenského uplatnění měla rodina dostat jenom 540 tisíc korun. Podle brněnských soudců zranění dívku neomezí v budoucím profesním uplatnění. Podle soudců by navíc vysoké odškodnění dostalo do problémů i nemocnici v Jihlavě.

Jenom u modelky?

"Soud neshledal výraznější omezení žalobkyně z hlediska volby povolání a výdělečných možností a v zásadě taktéž pro možné profese rukodělné," je uvedeno v rozhodnutí.

Rodiče se ale obrátili s dovoláním na Nejvyšší soud. Podle nich brněnský soud odmítl uznat, že krása je jednou z hlavních hlavních společenských rolí dívky a ženy. "Soud v podstatě rozhodl, že tělesný vzhled je významný v případě, že by žalobkyně (dcera) chtěla být modelkou," uvedli v dovolání.

Nejvyšší soud dovolání vyhověl, rozhodnutí brněnského soudu označil za neúplné, a tedy nesprávné. "S následky poškození zdraví, spočívajícího v trvalém zjizvení kůže, ztrátě malíku a  duševním traumatu, se bude žalobkyně vyrovnávat celý život, od dětství přes školní věk a dospívání, hledání partnera a založení rodiny, výběr zaměstnání, provozování sportu, svých zálib," uvedli soudci.

Krajský soud se podle Nejvyššího soudu důsledně nezabýval tím, jak se poškození zdraví ovlivní společenský, kulturní, pracovní a sportovní život poškozené a proto musí rozhodnout znovu. 

 

Právě se děje

Další zprávy