Šikanu v práci zažila téměř čtvrtina Čechů, zjistil průzkum

Ekonomika Ekonomika
2. 9. 2015 16:21
Téměř čtvrtina zaměstnanců v Česku má zkušenost s různými formami šikany na pracovišti. Zjistil to průzkum společnosti STEM/MARK na reprezentativním vzorku populace. Tři pětiny postižených jsou šikanovány svým nadřízeným, čtvrtina pak kolegy. Patnáct procent osob uvedlo jak své kolegy, tak i nadřízeného. Více než dvě pětiny šikanovaných osob v průzkumu uvedly, že jsou některé z forem mobbingu vystavovány jednou týdně či ještě častěji, a to ve více než polovině případů po dobu delší než jeden rok.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – S různými formami šikany na pracovišti má prý zkušenost téměř čtvrtina zaměstnanců (23 procent) v Česku. Zjistil to průzkum společnosti STEM/MARK na reprezentativním vzorku populace.

Problém takzvaného mobbingu je záležitostí všech věkových i vzdělanostních skupin, nicméně na rozdíl od výzkumu z roku 2013 v současné době více postihuje ženy (27 procent) než muže (19 procent). Celkově stoupl počet lidí vystavených některé z forem mobbingu oproti předloňsku jen nepatrně – o dva procentní body.

„Mobbingem rozumíme všechny formy společenské šikany spolupracovníka, které mohou ve svém důsledku negativně ovlivnit psychický, ale i fyzický stav poškozeného. Jeho projevy nemusejí být na první pohled zjevné. Začínají totiž pozvolně například okřikováním či zesměšňováním dotyčné osoby, ale časem se mohou vyvinout až ve fyzické ubližování,“ uvedli autoři průzkumu.

Za nejčastější projevy mobbingu lze podle nich v současnosti označit nedoceňování pracovního výkonu, které postupně vede ke ztrátě sebevědomí, zadávání nesmyslných pracovních úkolů a povinností neodpovídající pracovní kvalifikaci, zesměšňování a pomlouvání postiženého v rámci pracovního kolektivu nebo neustálou kritiku práce.

Více než dvě pětiny šikanovaných osob (43 procent) v průzkumu uvedly, že jsou některé z forem mobbingu vystavovány jednou týdně či ještě častěji, a to ve více než polovině případů (54 procent) po dobu delší než jeden rok.

Tři pětiny postižených jsou šikanovány svým nadřízeným, čtvrtina pak kolegy. Patnáct procent osob uvedlo jak své kolegy, tak i nadřízeného.

Více než tři pětiny postižených měly snahu problém na pracovišti řešit, a to nejčastěji oznámením skutečnosti o podezření na šikanování svému nadřízenému (46 procent), případně vedení či managementu firmy nebo podniku (13 procent). Druhým nejčastějším řešením byla snaha promluvit si přímo s člověkem, který šikanu provádí, a věci si s ním vyjasnit.

Osmina postižených řešila situaci výpovědí z pracovního poměru a nalezením si jiného zaměstnání. Vyhledání instituce či organizace specializující se na řešení problémů šikany využilo minimálně osob (čtyři procenta).

Více než třetina osob (37 procent) své problémy se šikanou nijak neřešila či neřeší. Situace je podle nich ještě snesitelná (53 procent) nebo se bojí o ztrátu zaměstnání (33 procent).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com
Další zprávy