Když vám šéf zatrhne dovolenou. Sedm pravidel volna, která je dobré si zapamatovat

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 7. 7. 2019 11:57
Začíná doba dovolených. Víte, kolik dní si můžete vybrat, s jakým předstihem volno nahlásit a kdy vás může zaměstnavatel z dovolené odvolat? Čtěte sedm pravidel dovolené, o kterých mluví zákoník práce a je třeba je znát.
Foto: Thinkstock

Čtyři týdny mít musíte

Zaměstnavatel má povinnost na každý kalendářní rok připravit rozvrh čerpání dovolené, na jehož základě pak jednotlivým zaměstnancům určuje termín čerpání dovolené.

"Zákoník práce stanovuje minimální délku čerpání dovolené, zaměstnavatel proto musí zajistit a odpovídá za to, že si zaměstnanci vyberou nejméně čtyři týdny dovolené ročně," konstatuje Zuzana Ferianc, specialistka na pracovní právo AK Baker McKenzie. Není ale stanoveno, po jakých částech si ji zaměstnanci musejí vybrat a kdy.

  • Pokud to zaměstnavatel neučiní, porušuje své povinnosti a může mu být příslušným inspektorátem práce udělena pokuta až do výše 200 000 Kč.

Výjimkou jsou překážky v práci na straně zaměstnance, například dočasná pracovní neschopnost nebo naléhavé provozní důvody. "Pokud není vyčerpána celá dovolená v daném roce, ať už z důvodu těchto výjimek, nebo porušením povinností zaměstnavatele, musí se převést do dalšího roku celá nevyčerpaná dovolená. Pokud není určeno čerpání 'staré' dovolené do 30. června, tak si o čerpání dovolené může rozhodnout i sám zaměstnanec," doplňuje Klára Valentová z kanceláře Vilímková Dudák & Partners.

 

Právě se děje

Další zprávy