Češi ocení jako firemní dárek alkohol. Klíčenku mají za špatný vtip, ukázal průzkum

Ekonomika Ekonomika
9. 10. 2021 10:20
Češi jako firemní dárek nejvíce ocení víno. Nepohrdnou ani kávou nebo dárkovým poukazem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury B-inside pro firmu Sodexo Benefity. Co na druhou stranu skutečně nemusí, jsou reklamní předměty jako klíčenky či otvíráky s logem firmy. A příliš nadšeni nejsou ani z kalendářů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Do on-line průzkumu se zapojilo celkem 275 respondentů z firem všech velikostí napříč Českem. Potvrdil, že nejčastější příležitostí k obdarovávání jsou tradičně Vánoce a konec roku, kdy od obchodních partnerů dárky dostávají a zároveň je také dávají tři čtvrtiny firem.

Firmy běžně oceňují i úspěšnou spolupráci či dokončení zakázky a zhruba třetina obdarovává klienty a partnery na obchodních schůzkách a prezentacích. V případě zaměstnanců je dominance Vánoc ještě výraznější (85 %), následují narozeniny, jmeniny či jiné významné životní události.

"Nejčastěji dárky dostávají lidé pracující v nákupních, obchodních a marketingových odděleních. Ti předčili dokonce i majitele a ředitele firem," upřesňuje Rastislav Jakub ze společnosti Sodexo Benefity. Podle něj je to dáno tím, že právě tito pracovníci se s klienty setkávají nejčastěji.

Nicméně jen šest procent respondentů dárky vyloženě očekává, výrazně častěji jsou to ženy. Dohromady 84 procent lidí firemní dárky nepotřebuje, vyplývá dále z průzkumu. Když je ale dostanou, potěší je to.

"Právě proto je pro firmy obdarovávání tak důležitým proklientským a marketingovým nástrojem," míní Jakub. "Ovšem najít vhodný dárek není lehké, a proto firmy velmi často sahají po univerzálních věcech, jako je láhev vína či jiného alkoholu, káva nebo bonboniéra."

Foto: Sodexo Benefity

Právě jedlé dárky patří u Čechů mezi ty nejoblíbenější. Muži rádi uvítají víno či alkohol (52 procent), ženy cukrovinky či kávu.

Na otázku "Kdybyste si mohl/a vybrat, který z těchto dárků byste od obchodního partnera dostal/a nejraději?" dále uvedlo 64 procent dotázaných, že by chtěli nějaký typ poukázky. Ty - hlavně na nákup zboží, služby, zážitky, kulturní či sportovní akce - upřednostňují především ženy. Pouze 18 procent firem však tento typ dárků svým obchodním partnerům dává, tvrdí průzkum pro Sodexo Benefity.

S firemním dárkem se dá i narazit

Naopak jsou i dárky, které obdarovaného vyloženě zklamou. "Stačí se podívat na žebříček dárků, které respondenti našeho výzkumu nejčastěji považovali za špatný vtip. Vedou mezi nimi kancelářské a psací potřeby a drobné reklamní předměty, jako jsou klíčenky či otvíráky s logem firmy," vypočítává dále Jakub.

Foto: Sodexo Benefity

"Kufr s nářadím či semínka rostlin v dárkové krabičce mi ještě přijdou jako milé dárky - pokud byly věnovány na základě znalosti osobních preferencí obdarovaného. Hračky pro děti už ale podle mě jako firemní dárek vhodné nejsou - snad jen tehdy, když jste jejich výrobcem či prodejcem. Nejsou totiž přímo pro obdarovaného," doplňuje.

Pokud jde o finanční hodnotu daru, zhruba pětina firem dává obchodním partnerům dárky do 200 korun. Nejčastěji je to ale od 400 do 500 korun (28 procent) a od 500 do 1000 korun (22 procent). Přičemž hodnota firemních dárků se příliš neliší dle velikosti ani oboru firmy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

První kolo v Söldenu vyhrál domácí lyžař Leitinger, Krýzl byl osmapadesátý

Nečekaným lídrem úvodního závodu Světového poháru mužů v Södenu je po prvním kole domácí lyžař Roland Leitinger. Obří slalom zahájil nejrychlejším časem s vysokým startovním číslem 19. Třicetiletý vicemistr světa z roku 2017, jehož kariéru poznamenala zranění a v minulé sezoně se dostal jedinkrát do elitní desítky, má náskok 19 setin na francouzského mistra světa Mathieu Faivrea. Třetí je Švýcar Marco Odermatt s mankem 21 setin.

Pětatřicetiletý český reprezentant Kryštof Krýzl zůstal daleko za postupem do bodované třicítky. Se startovním číslem 51 dosáhl 58. času, na vedoucího Leitingera ztratil téměř čtyři sekundy (3,83). Ze 71 lyžařů byli tři pomalejší, zbývající do cíle nedojeli.

Druhé kolo začne ve 13:30.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Jihlavsku srazilo auto muže, ten na místě zemřel. Policie hledá svědky nehody

Na silnici I/38 na Jihlavsku v noci na neděli, asi půl hodiny po půlnoci, srazilo v pravém jízdním pruhu ve směru jízdy chodce a ujelo. Zraněný pětačtyřicetiletý muž na místě zemřel. Auto jelo po silnici ve směru od Dlouhé Brtnice na Stonařov. Policie hledá řidiče, kteří tam mezi půlnocí a 01:00 projížděli a mají ve vozech palubní kamery. Zavolat mají na tísňovou linku 158. ČTK to sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková. "Současně se obracíme na všechny řidiče, kteří místem projížděli a mohli by poskytnout informace k pohybu chodce po této silnici," dodala.

Další zprávy