Průzkum mezd podle krajů a profesí: Firmy napříč Českem přidávají jen opatrně

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 12. 9. 2021 11:40
Napříč obory i regiony mírně rostou mzdy. Firmy tak zaměstnancům kompenzují loňský rok, kdy kvůli pandemickým restrikcím výrazněji přidávat nemohly. V části firem se zároveň vrací na původní úroveň nabídka benefitů, která loni výrazně prořídla. Podívejte se, jaká je nyní situace ve vašem oboru a jaké mzdy zaměstnavatelé nabízejí.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

Uchazeči mají spoustu nabídek, určují výši mzdy

Personální společnost Grafton Recruitment každoročně v září zveřejňuje obsáhlý průzkum mezd v devíti oborech napříč republikou. Letošní výsledky jsou sice pozitivnější než loni, kdy byl trh práce paralyzovaný pandemií koronaviru, nicméně stále je cítit nejistota. 

“I přes mírný růst ekonomiky se dá očekávat, že návrat na předcovidovou úroveň bude ve většině odvětví pomalejší, než by si firmy přály. Jedním z důvodů je pokračující nedostatek lidí, ve výrobě pak i zdrojů a komponentů,“ vysvětluje Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a GI Group. 

Doplňuje, že napjatý trh práce nevyřešila ani pandemie. “Do jisté míry za to mohou vládní programy, které jej paralyzovaly uměle udržovanou nízkou nezaměstnaností. Firmám navíc chybí i zahraniční pracovníci, kteří loni opustili Česko a dosud se v plné míře nevrátili,” dodává Malo. 

Záchranu podle něj nelze očekávat ani od moderních technologií a robotů, které by nahradily jednoduché manuální úkony. Investice do nich se totiž odkládají na dobu, než si podniky vytvoří finanční rezervy, které padly na loňské odstávky a udržení personálu.

Kandidáti si určují podmínky

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu práce si uvědomují i samotní uchazeči, kteří si mohou vybírat z mnoha nabídek a svým způsobem i určovat výši mzdy. Napříč obory i regiony tak dochází k mírnému růstu mezd, který kompenzuje stagnaci v loňském roce.

„Pokud mzdy klesají, tak většinou jen u manažerských pozic, což je způsobeno jednak nižšími bonusy a jednak dostatkem volných manažerských kandidátů,“ dodává Martin Malo.

  • Podle aktuálních čísel nezaměstnanost v Česku opět klesla a v srpnu se zastavila na 3,6 procenta. Přitom počet volných pracovních míst neustále roste, v srpnu jich bylo více než 363 tisíc, tedy nejvíce v historii. Počet uchazečů o práci oproti tomu klesá na 267 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak připadá 0,7 uchazeče.

V části firem zároveň dochází k návratu finančních i nefinančních benefitů, které byly v loňském pandemickém roce pozastaveny. "Řada zaměstnavatelů zavádí další motivační benefity a náborové příspěvky, kterými chtějí nové kandidáty přilákat. Tyto bonusy jsou však v některých oborech kompenzovány většími požadavky na uchazeče," tvrdí Malo. 

Zmínil také nedávno zveřejněný průzkum mezd Českého statistického úřadu, podle něhož se průměrná mzda meziročně nominálně zvýšila o 11,3 %, po promítnutí růstu cen o 8,2 procenta. Podle Malo ale uvedená čísla neodpovídají realitě trhu.

"Jsem přesvědčen, že náš průzkum realitu odráží. Zaměřujeme se totiž především na soukromý sektor a zjišťujeme hrubé mzdy bez bonusů a přesčasů, na rozdíl od statistického průzkumu, kam byly započítány například i speciální bonusy zdravotníkům za práci v době pandemie," upřesnil personalista. 

  • Na dalších kartách se dozvíte, jak to vypadá a bude vypadat ve výrobě, zdravotnictví, ve službách, stavebnictví, bankovnictví, IT, logistice, v obchodu a právu. Uvedené hrubé mzdy jsou firmy ochotné zaplatit kandidátovi, který je již v okamžiku nástupu zcela nebo téměř připraven plnit pracovní úkoly na dané pozici bez zaškolování a zaučování. 
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy