Průzkum ukázal měsíční čistý příjem, při kterém si už Češi připadají bohatí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
17. 4. 2022 13:58
Pokud by získali miliardu korun, pořídili by si jako první luxusní nemovitost a dál by chodili do práce. Přečtěte si, co dalšího zjistil mezinárodní průzkum společnosti Sazka, který se zaměřil na to, jak někteří Evropané vnímají bohatství.
Foto: iStock

Peníze jsou katalyzátorem stávající osobnosti

Podle psychologa Dalibora Špoka ani velké peníze nemění charakter člověka.

"Peníze, stejně jako sláva nebo moc, jsou katalyzátorem naší stávající osobnosti. Pokud dáváte na charitu s nízkým platem padesátikorunu, budete dávat jako bohatý člověk mnohem více. Pokud jste lakomí a nedáváte nic, nebudete dávat ani jako člověk bohatý. Jste-li bázlivý, bohatství váš strach ze života jen znásobí, a jste-li pošetilý, vaše pošetilost bude díky bohatství daleko více vidět, protože ji můžete proměňovat v pošetilé nápady a investice," říká psycholog. 

Připomíná, že v mnoha tradičně velmi bohatých rodinách nesvěřují dětem příliš peněz a naopak je posílají do přísných internátních škol nebo na zkušenou do běžných pracovních pozic. Vědí totiž, že charakter musí být vybudován jako první, aby pozdější přísun bohatství znásobil vlastnosti pozitivní, nikoli negativní.

"A samozřejmě, jako bohatství, tedy jako něco, čeho mám mnoho, můžeme vnímat také vztahy, činorodost, vědomosti. I lidé mající mnoho dobrých vztahů, mnoho vědomostí, mohou daleko více projevovat svou osobnost, v dobrém i špatném," uzavírá psycholog. 

 

Právě se děje

Další zprávy