Průzkum ukázal měsíční čistý příjem, při kterém si už Češi připadají bohatí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
17. 4. 2022 13:58
Pokud by získali miliardu korun, pořídili by si jako první luxusní nemovitost a dál by chodili do práce. Přečtěte si, co dalšího zjistil mezinárodní průzkum společnosti Sazka, který se zaměřil na to, jak někteří Evropané vnímají bohatství.
Průzkum o vnímání bohatství
Průzkum o vnímání bohatství | Foto: Sazka

Kdy je člověk opravdu bohatý?

Podle psychologa Dalibora Špoka se v osobní psychologii odlišuje více pojetí bohatství.

"Tím prvním je subjektivní pocit, který nemusí příliš souviset s příjmem, záleží spíše na osobnostním nastavení - jsou jedinci, kteří budou mít pocit nedostatku vždy, a pak na spotřebě. Člověk, který staví pocit dostatku na tom, co si může dovolit koupit, a chce drahé věci, bude mít hranici dostatku jinde než někdo, kdo do kategorie "mám dost" řadí spíše vztahy, životní styl, kvalitu života, finančně nenáročné koníčky," říká Dalibor Špok. 

Dalším je pojetí bohatství na základě srovnání s okolím. Zde rozhodují podle psychologa opět faktory individuální. "Každý z nás žije v určitém společenství a druzí lidé okolo něj tak definují, co je to bohatství. Moje hranice bohatství bude zcela jiná, žiju-li mezi bezdomovci, a jiná, pokud jsem obklopen v luxusní čtvrti samými milionáři - pak se mohu cítit jako chudák, i pokud budu mít majetek výrazně nadprůměrný," doplňuje Špok. 

Důležitý je také vztah k vnímanému populačnímu průměru. Proto má podle něj mnoho lidí jedno nebo dvě děti a jeden pracovní úvazek - nikoli že by to byla promyšlená volba, ale protože to tak mají všichni ostatní. "A taková myšlenková kotva "mají to tak všichni ostatní" určuje naše sebeposuzování - pokud máme méně, cítíme se chudí či nedostateční, a naopak," doplňuje psycholog. 

Třetím faktorem jsou pak všeobecně konzumované základní potřeby - potraviny, bydlení, doprava. Můžeme podle Špoka sice na potraviny vydávat dvakrát více než chudý člověk, ale pokud se držíme v určité přiměřenosti, je poměrně obtížné při běžném provozu vydávat pětkrát více.

"Existuje určitý populační výdajový standard, který uspokojí obecné sociální představy po dostatku - kupuju dobré potraviny, jezdím autem, kam potřebuji, mám velkou dovolenou ročně. A tento standard je pro danou společenskou třídu poměrně konstantní. S nárůstem příjmu vzrůstá i částka, která mi po odečtení tohoto standardu zbude. A právě tato částka vytváří pocit bohatství ve finančním smyslu. Bohatý se nebudu cítit, jen když něco ušetřím. Ale pokud mi z ní zbude, i když se příliš neomezuji a žiju, jak si myslím, že patří k mé společenské třídě," dodává psycholog. 

 

Právě se děje

Další zprávy