Průměrná mzda stoupla méně, než se čekalo. O 552 korun

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 5. 6. 2015 9:35
Mzdy v letošním prvním čtvrtletí vzrostly o 2,1 procenta po odečtení inflace.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Průměrná mzda v prvním čtvrtletí letošního roku stoupla jen o něco málo přes dvě procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Průměrná měsíční mzda dosáhla v prvním čtvrtletí 25 306 korun, což je o 552 korun (2,2 procenta) více než ve stejném období loňského roku. Jen nepatrně nižší (o 2,1 procenta) byl její růst po odečtení inflace.

Výraznější byl přitom růst v nepodnikatelské sféře, kde průměrná mzda (plat) vzrostla nominálně o 2,9 procenta, reálně (po odečtení inflace) o 2,8 procenta. V podnikatelské sféře stoupla průměrná mzda nominálně o 2,1 procenta, reálně o dvě procenta.

"Ve srovnání s tím, co se čekalo, byl slabší růst mezd v soukromé sféře," říká analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Oproti předchozímu čtvrtletí rostla průměrná mzda – po očištění od sezonních vlivů – 0,5 procenta, spočítali statistici.

"Prostřední zaměstnanec" bere 21 143 korun

Medián mezd dosáhl za letošní leden až březen 21 143 korun. Oproti stejnému období loňského roku je vyšší o 2,1 procenta. U mužů činí medián 23 035 korun, u žen jen 18 998 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 10 198 a 39 890 korunami. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed řady – polovina hodnot mezd je tedy nižší a druhá polovina je vyšší než medián.

Průměrná hrubá mzda zahrnuje i příplatky za přesčas, odměny, náhrady mzdy a podobně. Zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší, než je celostátní průměr. Z hrubé mzdy musí firma za zaměstnance ještě odvádět sociální a zdravotní pojištění a zálohy na daň.

Růst průměrné mzdy se v prvním čtvrtletí nejvýrazněji projevil v Libereckém kraji (3,2 procenta) a v Kraji Vysočina (3,1 procenta), nejnižší byl v Praze (1,1 procenta).

Strach po krizi

"Zaměstnanci si v delším období nejistoty a strachu o zaměstnání pravděpodobně zvykli nežádat o vyšší mzdy a ovlivňuje to jejich chování i dnes. Navíc v průběhu krize relativně poklesla vyjednávací síla řady zaměstnanců," domnívá se Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny. Významně narostl počet pracovníků na dobu určitou i počet zkrácených pracovních úvazků, čím dál rychleji klesá počet členů odborů.

Bureš ale připomíná, že počet volných pracovních míst i míra zaměstnanosti rostou. "Pokud se bude situace na trhu práce dál vylepšovat, měla by vyjednávací pozice zaměstnanců růst a zaměstnavatelé vytvářet i lépe placená pracovní místa. Je proto na místě očekávat zrychlení mezd," dodává.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy