Ruská invaze na Ukrajinu zamávala i s bankovním trhem v Česku. Během pár dní se z něj stáhla Sberbank, která měla přes 120 tisíc klientů. Lidé dali instituci najevo, že nechtějí mít peníze u banky napojené na Rusko. Do té doby přitom řada klientů vůbec netušila, komu Sberbank patří. Online deník Aktuálně.cz přináší přehled majetkových struktur bank, které nabízejí v Česku své služby veřejnosti.
Konec ruské Sberbank byl v Česku rychlý. Lidé vzali kvůli ruské invazi na Ukrajinu banku "útokem", začali vybírat své úspory a převádět účty do jiných bank. Ani ne po týdnu jí pak Česká národní banka (ČNB) odebrala licenci.
Zároveň se začalo spekulovat také o Expobank, která má majitele žijícího v Rusku. Ta ovšem obratem válku na Ukrajině odsoudila a případnému "runu" (tedy hromadnému vybírání bankovních úspor, které může vést k vážným problémům bankovního sektoru a stanovení limitů pro výběry, pozn. redakce) na rozdíl od Sberbank předešla.
- Na sociálních sítích se následně začaly šířit zprávy o nestabilitě dalších bankovních domů působících v Česku, jejichž pobočky lze najít i v Ruské federaci.
Ty ale vzápětí dementovala centrální banka i Česká bankovní asociace (ČBA). "Vymezujeme se vůči šířícím se dezinformacím, které zpochybňují stabilitu českého bankovního sektoru. Tyto dezinformace jsou zcela nepodložené a účelově zneužívají specifické situace Sberbank ke snahám o podlomení důvěry ve stabilitu tuzemského bankovního sektoru. Upozorňujeme, že šíření takových dezinformací může být vyhodnoceno jako šíření poplašné zprávy se všemi trestněprávními důsledky, které z toho vyplývají," uvedly ve společném prohlášení.