Základ sociálního systému se mění: Jak se zvýší dávky a kdo na ně už nově nedosáhne

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 23. 2. 2020 17:10
Od 1. dubna 2020 se zvyšuje životní a existenční minimum o 13,2 procenta, rozhodla v pondělí vláda. Životní minimum pro jednotlivce se tak zvýší o 450 Kč na 3860 Kč a existenční minimum vzroste o 290 na 2490 Kč. Minima ovlivňují mimo jiné i výši řady sociálních dávek. Podívejte se, které to jsou a kolik žadatel dostane nově peněz.
Foto: Shutterstock.com

Dávky státní sociální pomoci

Jsou to:

  • přídavek na dítě
  • porodné
  • příspěvek na bydlení

Přídavek na dítě: Dávka je poskytovaná při čistém příjmu do 2,7násobku životního minima, náleží rodinám s nezaopatřenými dětmi. Podává se jedna žádost a následně se každé čtvrtletí dokládají pouze rozhodné příjmy rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí. Do příjmu se počítá i rodičovský příspěvek, lze žádat až tři měsíce zpětně.

Výše přídavku za měsíc:

  • dítě do 6 let: 500 Kč
  • od 6 do 15 let: 610 Kč
  • od 15 do 26 let: 700 Kč

Při splnění určitých podmínek je nárok na zvýšený přídavek, a to ve výši 800, 910 a 1000 korun. 

Porodné: Jednorázová dávka poskytovaná při čistém příjmu do 2,7násobku životního minima náleží ženám, kterým se narodilo první či druhé dítě. Do příjmu se nezapočítává rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Dokládá se to samé co už rodičovského příspěvku. 

Výše porodného:

Příspěvek na bydlení: Žádat o něj můžete, když platíte za bydlení víc než třetinu svých příjmů. Pro každou obec jsou stanoveny normativy cen bydlení. Stát vám peníze doplatí maximálně do výše odpovídajícího normativu, které najdete zde.

Žádat mohou majitelé či nájemníci bytu, jejichž náklady na bydlení (nájemné, vytápění, energie, vodné a stočné, odpady) převyšují 30 %, v Praze pak 35 %, čistých příjmů.

 

Právě se děje

Další zprávy