Základ sociálního systému se mění: Jak se zvýší dávky a kdo na ně už nově nedosáhne

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 23. 2. 2020 17:10
Od 1. dubna 2020 se zvyšuje životní a existenční minimum o 13,2 procenta, rozhodla v pondělí vláda. Životní minimum pro jednotlivce se tak zvýší o 450 Kč na 3860 Kč a existenční minimum vzroste o 290 na 2490 Kč. Minima ovlivňují mimo jiné i výši řady sociálních dávek. Podívejte se, které to jsou a kolik žadatel dostane nově peněz.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Kritika některých ekonomů

Někteří ekonomové ovšem upozorňují na určitá negativa vládního kroku.

"Vzhledem k růstu cen je logické, že se musí zvyšovat i sociální dávky. Mělo by k tomu docházet pravidelně podle stanoveného vzorce. Současná praxe, kdy politici mění výši sociálních dávek podle toho, jak je to zrovna napadne, vede k nízké předvídatelnosti celého sociálního systému," míní k tomu hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy z Czech Fond česká ekonomika i přes své zpomalení stále roste, mzdy také, inflace je letos nejrychlejší za takřka osm let a bude zjara možná i čtyřprocentní. Takže zvýšení existenčního a životního minima poprvé právě po osmi letech má podle něj své opodstatnění. 

"Jiná věc je, že navýšení minim znamená navýšení veřejných výdajů. Z kapsy daňového poplatníka tak půjde víc peněz na potřebné, kteří jsou potřební objektivně, ale i na ty, kteří jsou potřební spíš jen z moci úřední. Politici tomu rádi říkají solidarita," říká Kovanda. 

V prosazování solidarity je podle Kovandy zvláště aktivní sociální demokracie. "Strana s jen málem vládní odpovědnosti chce rozdávat horem dolem. A pochopitelně zdaleka nejen navyšováním minim. Čili solidarita může ve skutečnosti v některých případech maskovat kupování voličských hlasů na účet daňového poplatníka," dodává ekonom. 

 

Právě se děje

Další zprávy