Záleží na inflaci
Přes klesající sazby ale stále platí, že dobře vybraný spořicí účet pořád vydělává. Pokud ale inflace poroste tak, jak předpokládá Česká národní banka, změní se to.
V současnosti se inflace blíží nule - průměr za poslední rok je 0,4 procenta - a nejvýnosnější spořicí účty s úrokem nad jedno procento ročně tak splňují svůj účel. Peníze, které si na ně lidé ukládají, jsou mírně zhodnocovány.
Centrální banka očekává pro rok 2016 průměrnou inflaci ve výši 1,4 procenta. Pokud by jí prognóza vyšla, budou nejlepší spořicí účty maximálně uchovávat reálnou hodnotu uložených peněz. Nelze totiž čekat, že by banky sazby na spořicích účtech zvyšovaly.
"Vzhledem k pokračujícím nestandardním opatřením jak Evropské centrální banky, tak České národní banky, které dodávají do finančního sektoru velké množství likvidity, zůstanou tržní úrokové sazby vesměs nízké i v příštím roce, a růst sazeb na spořicích účtech tak není příliš pravděpodobný," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.
Kdo chce získat více a nepotřebuje peníze jako rezervu, kterou má kdykoli k dispozici, může s nimi zamířit do rizikovějších investic, třeba do podílových fondů. "Zmínit lze i firemní dluhopisy či certifikáty s obvyklým zhodnocením sedm až dvanáct procent ročně," dodává Jiří Zendulka, analytik společnosti BH Securities.
V následujícím přehledu jsme vybrali spořicí účty, které momentálně nabízejí nejvyšší úrokové sazby a jsou dostupné zdarma bez složitých podmínek. U každého najdete také výpočet serveru Finparáda.cz, jaký je čistý výnos (po odečtení 15% daně z výnosů) při uložení 100 tisíc korun na jeden rok.