I nejlepší spořicí účty mohou letos přestat vydělávat. Projděte si nový přehled

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
6. 1. 2016 6:30
Air Bank snižuje sazbu u jednoho z nejvýhodnějších spořicích účtů na trhu poprvé pod jedno procento. Pokud se zvýší inflace, jak předpokládá Česká národní banka, přestane taková sazba vydělávat.

Záleží na inflaci

Foto: Aktuálně.cz

Přes klesající sazby ale stále platí, že dobře vybraný spořicí účet pořád vydělává. Pokud ale inflace poroste tak, jak předpokládá Česká národní banka, změní se to.

V současnosti se inflace blíží nule - průměr za poslední rok je 0,4 procenta - a nejvýnosnější spořicí účty s úrokem nad jedno procento ročně tak splňují svůj účel. Peníze, které si na ně lidé ukládají, jsou mírně zhodnocovány.

Centrální banka očekává pro rok 2016 průměrnou inflaci ve výši 1,4 procenta. Pokud by jí prognóza vyšla, budou nejlepší spořicí účty maximálně uchovávat reálnou hodnotu uložených peněz. Nelze totiž čekat, že by banky sazby na spořicích účtech zvyšovaly.

"Vzhledem k pokračujícím nestandardním opatřením jak Evropské centrální banky, tak České národní banky, které dodávají do finančního sektoru velké množství likvidity, zůstanou tržní úrokové sazby vesměs nízké i v příštím roce, a růst sazeb na spořicích účtech tak není příliš pravděpodobný," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Kdo chce získat více a nepotřebuje peníze jako rezervu, kterou má kdykoli k dispozici, může s nimi zamířit do rizikovějších investic, třeba do podílových fondů. "Zmínit lze i firemní dluhopisy či certifikáty s obvyklým zhodnocením sedm až dvanáct procent ročně," dodává Jiří Zendulka, analytik společnosti BH Securities.

V následujícím přehledu jsme vybrali spořicí účty, které momentálně nabízejí nejvyšší úrokové sazby a jsou dostupné zdarma bez složitých podmínek. U každého najdete také výpočet serveru Finparáda.cz, jaký je čistý výnos (po odečtení 15% daně z výnosů) při uložení 100 tisíc korun na jeden rok.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy