Pracovní cesty nově: Více peněz za jídlo, méně za auto

Petr Kučera Petr Kučera
13. 1. 2009 12:11
Nejvíce si oproti loňskému roku polepší zaměstnanci, kteří jezdí služebně na Slovensko.
Foto: CCS

 Praha - Všech zaměstnanců, kteří alespoň jednou ročně pojedou na služební cestu, se dotkne změna v jejich proplácení. Od Nového roku vzrostlo stravné, zejména při cestách do zahraničí. Zároveň ale klesly náhrady za použití vlastního vozidla a průměrná cena pohonných hmot. I přesto na tom zaměstnanci mohou vydělat.

 

Cesta na Slovensko se vyplatí

Po pěti letech se díky nové vyhlášce ministerstva práce a sociálních věcí zvýší stravné při cestách v tuzemsku, i když jen nepatrně. U cest kratších než 12 hodin vzrostla minimální sazba o dvě koruny, při služebce v rozsahu od 12 do 18 hodin pak o čtyři koruny. Trvá-li cesta déle než 18 hodin, získá zaměstnanec nejméně o šest korun více než vloni.

Výraznější jsou změny u stravného při zahraničních cestách. V řadě případů je totiž nově počítáno v eurech místo v dolarech, takže díky poklesu dolaru na tom zaměstnanci v porovnání s předchozími měsíci vydělají. Zvláště když pojedou na Slovensko - místo loňských 650 slovenských korun totiž dostanou 30 eur za den, tedy přibližně o 200 českých korun více.

Na stravné má zaměstnanec nárok nezávisle na skutečnou cenu zakoupeného jídla. Stejnou paušální částku tedy dostane jak v případě, kdy si celý den vystačí s jedním rohlíkem, tak i v případě stravování v nejdražší restauraci. "Při druhé variantě na tom nejspíš prodělá, nicméně u soukromých zaměstnavatelů mu firma může proplatit skutečnou cenu, například šlo-li o důležitý pracovní oběd s obchodním partnerem. Částky uvedené ve vyhlášce jsou totiž koncipovány jako minimální, zaměstnavatel je může dobrovolně zvýšit," vysvětluje olomoucká účetní Petra Králová. Maxima jsou stanovena jen pro státní a příspěvkovou sféru a činí 72, 110 nebo 172 korun podle délky cesty.

 

Vydělejte tři koruny na každém litru

Jako každý rok stanovila i letos ministerská vyhláška novou průměrnou cenu pohonných hmot. Tedy částku, které zaměstnanec na služební cestě dostane za čerpání benzinu nebo nafty, nepřinese-li účtenku s jinou cenou. "Tohoto paušálu můžou zaměstnanec nebo firma využít, když si nechtějí archivovat paragony z nákupů nebo když je to pro ně z jiného důvodu výhodnější," upřesňuje Králová.

Průměrné ceny stanovené vyhláškou jsou nižší než v roce 2008. Podle ministerstva práce a sociálních věcí je důvod jasný - reálné snížení cen pohonných hmot v posledních měsících. I přesto jsou stanovené částky nejméně o tři koruny vyšší, než za kolik lze palivo nyní koupit u čerpacích stanic. Vydělají na tom tedy zaměstnanci, kteří ve skutečnosti koupí třeba naftu za 24 korun a nechají si proplatit vyhláškovou cenu, tedy 28,50 koruny za litr.

Během roku ale může dojít ke stejné situaci jako v polovině loňského roku, kdy naopak reálné ceny vzrostou nad průměr stanovený ministerstvem. Pak je samozřejmě pro zaměstnance lepší přinést do účtárny konkrétní účtenku. Ministerstvo sice během roku může vyhlásit nové ceny, přesto v praxi vydává novou vyhlášku jen pro celý kalendářní rok.

 

O dvacetník méně

Každý, kdo při pracovní cestě použije vlastní vozidlo, má nárok také na náhradu za každý ujetý kilometr. Jejím smyslem je kompenzovat zaměstnanci výdaje spojené s provozem, údržbou a opotřebením vozidla. Vyhláška snížila tuto náhradu z loňských 4,10 koruny na letošních 3,90 koruny za kilometr.

„Je pravda, že ceny nových aut rekordně klesly. Na druhou stranu ale provozní výdaje zůstaly přinejmenším stejné. Třeba dálniční známka, cena myčky, povinné ručení, technická kontrola, servis a podobně. Proto nejsou zaměstnanci ze snížení kilometrové náhrady moc nadšeni," říká Karel Beneš, provozující menší stavební firmu. Vyhláška nicméně stanoví jen minimální částku, kterou - čistě teoreticky - může zaměstnavatel dobrovolně navýšit. "Zažila jsem to v případě, kdy manažer měl luxusní soukromé auto, lepší než firemní, a firma měla zájem na jeho reprezentativním použití," dodává Králová.

Přesto zůstává náhrada za ujetý kilometr jedním z důvodů, proč řada zaměstnanců - pokud si lze vybrat - preferuje vlastní auto, hlavně při delších cestách. Například při cestě z Prahy do Ostravy a zpět dostanou nejen proplacenou cenu pohonných hmot, ale také přibližně 3000 korun za ujeté kilometry.

 

Sazby tuzemského stravného v roce 2009

5 až 12 hodin: nejméně 60 Kč

12 až 18 hodin: nejméně 92 Kč

18 až 24 hodin: nejméně 144 Kč

 

Průměrné ceny pohonných hmot

(pro účely pracovních cest)

benzin 91 oktanů:  26,30 Kč

benzin 95 oktanů:  26,80 Kč

benzin 98 oktanů:  29,00 Kč

motorová nafta:  28,50 Kč

 

Náhrada za jízdu vlastním vozem

osobní silniční motorová vozidla: nejméně 3,90 Kč za kilometr

jednostopá vozidla a tříkolky: nejméně 1,10 Kč za kilometr

 

 

Další letošní noviny pro zaměstnance: 

Změny v nemocenské - první tři dny bez peněz

Mateřská roste, polepší si ženy s nadprůměrnými příjmy

 

 

Právě se děje

Další zprávy