reklama
 
 

Penzijní reforma skončí fiaskem, ukazuje nový průzkum

7. 3. 2013
Zájem o vstup do druhého pilíře dál klesá, penzijní společnosti jsou optimistické

Praha - Zájem vstoupit do druhého pilíře penzijního systému, tedy nových fondů vzniklých v rámci penzijní reformy, má nyní jen 3,9 procenta obyvatel České republiky starších 18 let. Ukazuje to průzkum Penzijní barometr finančně-poradenské společnosti AWD mezi více než 700 respondenty.

Podle tohoto pravidelného průzkumu klesá zájem už od loňského srpna, přičemž například v říjnu mělo zájem 8,7 procenta lidí.

"Zájem o druhý pilíř se pomalu, ale jistě blíží k nule a nic na tom zatím nezměnila ani kampaň penzijních společností, která odstartovala v lednu," říká analytik AWD Tomáš Rampula.

Také skutečný počet klientů je zatím minimální. Za dva měsíce roku vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému 13 504 lidí, tedy přibližně 0,21 % potenciálních účastníků. Na konci ledna to bylo 4624 lidí, jejich počet tak v únoru vzrostl.

"Pokud se nám podaří tuto dynamiku růstu udržet, nemám ani v nejmenším strach, že by v červnu neměl druhý pilíř více než půl milionu klientů. Zájem lidí roste a ptají se na detaily druhého pilíře stále častěji," říká prezident Asociace penzijních fondů a generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti Karel Svoboda.

„Naše výzkumy však ukazují, že tomu tak zřejmě nebude a celý druhý pilíř skončí fiaskem," namítá ale Rampula. „Do očí bijící amatérismus státních úředníků při přípravě důchodové reformy je skutečně zarážející," dodává.

Čtěte také:
Kolik vydělal váš penzijní fond? Tady jsou první odhady
Znárodnění penzijních fondů? Jak dopadly za hranicemi
Jak zlepšit důchodovou reformu? Svoboda má tři návrhy

Lidé starší 35 let mohou do druhého pilíře vstoupit jen do 1. července 2013, mladší pak nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhnou 35 let.

Co bude s reformou dál a jak nejlépe spořit? Přidejte si nás na Facebook!

autor: Petr Kučera | 7. 3. 2013

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama