Praha - Allianz penzijní fond přišel o pozici jedničky, pokud jde o výši zhodnocení klientských vkladů. Za loňský rok připíše výnos 1,85 procenta, celkový zisk fondu činil 357 milionů korun. Informoval o tom jeho mluvčí Václav Bálek.
Podobně jako ostatních osm fondů tak ani Allianz vloni nedokázal vlastními investicemi uchránit vklady alespoň před inflací, která se loňský rok vyšplhala na 3,3 procenta.
Loňské výsledky v minulém týdnu oznámily Penzijní fond České pojišťovny (připsal zhodnocení 2,2 procenta) a PF ČSOB Stabilita (1,8 procenta).
Ostatní konkurenti sice své výsledky ještě nezveřejnili, ale podle odhadů vypočítaných odbornými servery Investujeme.cz a ProduktovéListy.cz zhodnotily vklady většinou ještě hůře než Penzijní fond České pojišťovny.
Z obou odhadů vycházel Penzijní fond České pojišťovny jako druhý nejlepší - těsně za fondem Aegon, jehož zhodnocení ale servery odhadovaly na zhruba 2,1 procenta, takže je možné, že jej Penzijní fond České pojišťovny v konečném žebříčku přeskočí.
Reálně se lidem vklady přesto zhodnotily - inflaci porazily díky státnímu příspěvku. Konkrétně u Penzijního fondu České pojišťovny dosáhlo výsledné zhodnocení v průměru 4,8 procenta.
Rekordní zájem o připojištění
V letech 2009 až 2011 dosáhl právě Allianz penzijní fond nejvyššího zhodnocení, předloni připsal 2,69 procenta.
I díky tomu získal v roce 2012 nejvíce nových účastníků penzijního připojištění - v posledním roce před změnou pravidel do něj vstoupilo 274 tisíc lidí, celkový počet klientů Allianz PF tak vzrostl na 486 tisíc.
"Allianz PF v roce 2012 zaznamenal rekordní růst počtu účastníků i objemu spravovaných peněz. Tyto prostředky bylo nutné s ohledem na garanci nezáporného zhodnocení investovat konzervativně, a to v prostředí trvale nízkých úrokových sazeb," vysvětluje mluvčí Václav Bálek.
Proto je podle něj připsané zhodnocení za rok 2012 nižší než v předchozích letech, přesto však prý představuje v porovnání s trhem nadprůměrný výsledek.
Allianz penzijní fond byl založen v roce 1997 a vznikl sloučením Allianz-Hypo penzijního fondu a Živnobanka-penzijního fondu. Stoprocentním vlastníkem fondu je Allianz pojišťovna, která je součástí pojišťovacího koncernu Allianz AG. Ten patří mezi největší evropské pojišťovny.
Drtivou většinu nashromážděných peněz investují fondy do bezpečných státních dluhopisů. Podle dosavadních pravidel totiž musely investovat tak opatrně, aby nedosáhly "záporného zhodnocení". Protože však počet takových bezpečných dluhopisů klesá, zatímco zájem o ně v době stále hrozícího ekonomického propadu roste, snižují se nadále jejich výnosy.
Přidejte si nás na Facebook a neuniknou vám další novinky!