Spěchejte, zboží z amerických e-shopů zdraží kvůli DPH

Petr Kučera Petr Kučera
22. 3. 2011 16:55
Poslanci upravili zákon, změna přijde od dubna 2011

Praha - Chystáte-li se na větší nákup v e-shopu mimo Evropskou unii, vyplatí se jej stihnout do konce března. Od dubna totiž výrazně klesne hranice pro osvobození od daně z přidané hodnoty.

O chystatné novele informoval online deník Aktuálně.cz už vloni v prosinci, poslanci ji definitivně schválili v únoru.

Limit pro daňové osvobození zásilek zaslaných z nečlenských zemí EU klesne z dosavadních 150 na 22 eur, počítá se vždy úhrnná hodnota zásilky.

Zboží v hodnotě přibližně od 550 do 3800 korun tak vyjde většinou o pětinu dráž než dosud, nicméně často stále levněji než v Česku.

Chce to Evropská unie

Výrazné snížení limitu není výmyslem české vlády, ale vyplývá z unijní směrnice, kterou Česko musí přijmout. Původně měla být novela účinná už od ledna 2011, kvůli zdržení (způsobeném jinými body) ale poslanci posunuli účinnost na 1. dubna.

Limit se tak vrací tam, kde byl až do konce listopadu 2008. Teprve od prosince 2008 totiž vzrostl právě ze 22 na 150 eur. Výjimkou z osvobození jsou alkoholické nápoje, tabák a tabákové výrobky, parfémy či toaletní vody.

Pro osvobození od cla platí i nadále vyšší limit, tedy 150 euro.

Schválená novela současně zpřísňuje pravidla pro placení a odpočty DPH u podnikatelů (podrobněji v tomto článku).

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy