Věřitelé znovu posílí, vláda opravila insolvenční zákon

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
11. 2. 2011 11:12
Ústavní soud: Insolvenční věřielé mají právo popírat pohledávky ostatních

Praha - Poslanci v pátek schválili vládní návrh novely insolvenčního zákona, která má obnovit právo insolvenčních věřitelů popírat pohledávky vůči ostatním věřitelům.

Ministerstvo spravedlnosti předlohou reagovalo na nález Ústavního soudu, který některá ustanovení zákona zrušil loni v létě s účinností od dubna letošního roku. 

Poslanci však zmírnili původně navržená omezení pro věřitele popírající pohledávky. Týkají se například uložení finanční jistoty v případě, že ji po věřiteli jiní věřitelé požadují s tvrzením, že by jim nedůvodným zamítnutím jejich pohledávky mohla vzniknout škoda. Jiní věřitelé budou muset doložit, že jim újma zjevně hrozí.

Věřitel, který pohledávku druhého popře, bude podle předlohy muset složit na úhradu sporu o ni 10 tisíc korun, vládní návrh přitom počítal s dvojnásobkem.

"Popírající věřitelé budou muset splnit řadu povinností, které by měly bránit zneužívání tohoto práva k účelovým manipulacím," říká Markvart, specialista na finanční právo advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

"Další významnou změnou je změkčení kontroverzního ustanovení o pokutě. Tu museli platit věřitelé, kteří nadhodnotili svou přihlášenou pohledávku nebo hodnotu jejího zajištění. Nově již postih nebude automatický, rozhodne insolvenční správce a soud," dodává Markvart.

Úspěch u Ústavního soudu

Současná podoba insolvenčního zákona brání věřitelům napadat pohledávky svých konkurentů, i když jsou podle jejich názoru neoprávněné. Popírat výši a pořadí přihlášených pohledávek může v současné době pouze dlužník a insolvenční správce.

Insolvenční zákon tak věřitelům podle Ústavního soudu nedává účinnou ochranu. Pokud tedy insolvenční správce uznal velké pohledávky, měl současný stav dopad do majetku ostatních věřitelů.

Soud svým nálezem reagoval na podání společností SCA Packaging a RWE Energie, které se cítily poškozeny postupem insolvenčních správců ve věci dluhů Skláren Kavalier ze zkrachovalé skupiny Bohemia Crystalex Trading.

Podle právních zástupců těchto firem není možné například podat žalobu na určení pohledávky jiného věřitele nebo odvolání proti rozhodnutí insolvenčního správce. Je pouze na insolvenčním správci, zda pohledávku jiného věřitele popře, či nikoliv, a to bez možnosti jakéhokoli opravného prostředku.

Právo popírat pohledávky svých konkurentů věřitelům odňali poslanci prostřednictvím pozměňovacích návrhů k insolvenčnímu zákonu ve sněmovně. Tento postup byl veden snahou maximálně zrychlit insolvenční řízení. Podle stěžovatelů byl princip rychlosti nepřiměřeně upřednostněn a není sto legitimizovat odepření popěrného práva.

Proti insolvenční šikaně

Ministerstvo spravedlnosti dokončilo také další významnou novelu insolvenčního zákona. Nyní je v připomínkovém řízení, do vlády se dostane zřejmě na jaře.

Podrobnosti o plánu ministra Jiřího Pospíšila (ODS), jak omezit takzvanou insolvenční šikanu, jsme přinesli v samostatném článku.

Firmy, které ve skutečnosti nikomu nedluží, by se už neměly dostávat do insolvenčního rejstříku tak snadno jako dosud. Pospíšil tak reaguje na fakt, že kvůli smyšleným dluhům se dostávají do problémů i zdravé firmy. Zejména pro menší společnosti může být takto vzniklá špatná pověst smrtící.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Změny pro podnikatele: Vyšší odvody a tvrdší kontroly
Soudy zdraží, rozhodla vláda. Víme, za co si připlatíte
Insolvenční šikana: Firmám se uleví, plánuje Pospíšil
 

Právě se děje

Další zprávy