Po měnové intervenci zdražila hlavně elektronika

ČTK ČTK
30. 1. 2014 12:55
Ceny potravin se v lednu výrazně nezměnily, zdražilo pouze vepřové maso a mléko.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Ceny potravin se v lednu výrazně nezměnily, zdražilo pouze vepřové maso a mléko, uvedl server Kupi.cz. Elektronika zdražila na pultech českých obchodů od listopadové intervence v průměru o pět až osm procent, vyplývá z ankety ČTK mezi obchodníky.

U dalšího zboží je postup zdražování pomalejší. "Například značkové módy se zdražení dotkne až od kolekce jaro/léto 2014, plenky by měly zdražit od února či března, záleží na stavu zásob, chovatelské potřeby z větší části od února apod.," uvedla Michala Gregorová z internetového obchodu Mall.cz.

Obchod s elektronikou CZC.cz přecenil již téměř celý sortiment. "Nejvíce se zdražení dotklo počítačových komponent, např. grafických karet, procesorů, základních desek a podobně, kde ceny na celém trhu povyskočily až o deset procent," dodal obchodní ředitel CZC.cz Tomáš Pilský. Z tuzemských produktů prodává e-shop jen software, jehož se zdražení nedotklo.

"K dnešnímu dni došlo k přecenění již u naprosté většiny položek vyjma zboží, které je vyráběno v Čechách. Průměrně se ceny zvýšily zhruba o pět procent, u fotoaparátů, externích pamětí a disků mohlo dojít k navýšení až o 15 procent," uvedla Jana Choroušová z řetězce Datart.

Alza.cz registruje snahy dodavatelů o další zvýšení cen. "Alza.cz se snaží využít své síly na trhu a toto zdražení nepromítnout do cen pro své zákazníky. Vzhledem k aktuálnímu vývoji kurzu i trhu věříme, že se nám to podaří," uvedl Oldřich Kurz z internetového obchodu Alza.cz.

Z potravin zdražilo jen vepřové

Ceny potravin se v lednu držely úrovně z loňského roku, vyplývá z údajů portálu Kupi.cz, který monitoruje 19 000 potravinových položek prodávaných v tuzemských obchodech. "Výjimku tvoří cena vepřového masa, která mezi prosincem a lednem vzrostla o čtyři procenta, což je největší skok od března 2013. Zde se zřejmě projevil vliv intervence, protože vepřové maso se do Česka dováží v hojné míře," uvedl Martin Kadlčík z Kupi.cz.

Podle něj rostly také ceny mléčných výrobků, což je však dlouhodobý trend, který prý oslabení koruny nejde připsat. "Zajímavé je, že třeba zatím nerostou ceny dovozových věcí. Exotické ovoce drží na úplně stejných cenách jako v lednu 2013, to samé třeba olivové oleje," dodal Kadlčík.

"Cenová úprava se dotkla pouze několika položek napříč celým sortimentem. Jde především o dovážené produkty ze zahraničí, ale i část tuzemských, u kterých jsou naši dodavatelé zčásti závislí na zahraničních subdodavatelích. Jde například o obalový materiál," uvedla mluvčí řetězce Globus Pavla Hobíková.

Nejen kvůli intervenci

Upozornila také na to, že do cen potravin se promítají sezonní vlivy. "Ceny často diskutovaného mléka a mléčných výrobků jsou ovlivněny nižší produkcí mléka. Cena mléka proto roste nepřetržitě již několik měsíců. Tento trend byl patrný již před listopadovou intervencí a v následujících zimních měsících se pravděpodobně nezmění," dodala Hobíková.

Zvýšení cen po oslabení koruny potvrzuje i největší tuzemský e-shop se sportovními potřebami SportObchod.cz. Podle ředitele obchodu Josefa Mecha ceny stouply u sportovních potřeb v průměru o pět procent, nejvíc zdražily nosiče kol a lyží, a to o sedm procent. Obchod již přecenil asi 40 procent sortimentu. "Souvisí to se sezónností, ještě jsme realizovali předobjednávky za staré ceny, a proto jsme nezdražovali," uvedl Mech.

 

Právě se děje

Další zprávy