Jak poznat padělek?
Značnou část padělaných bankovek lze podle expertů poznat pouhým omakem. Padělatelé totiž velmi často používají obyčejný papír, který je výrazně jiný než ten určený pro bankovky. Zfalšovanou bankovku také může prozradit barva nebo ochranný proužek, který lze těžko napodobit.
V Česku loni přibylo padělaných a pozměněných bankovek. Jak v pondělí oznámila Česká národní banka, jejich hodnota přesáhla pět milionů korun.
Co dělat, když vám někdo chce zaplatit padělkem? A hlavně: Co vás čeká, když sami padělkem platíte, ačkoliv to samozřejmě není vaším úmyslem?
Stačí podezření
Podle vyhlášky České národní banky č. 37/1994 Sb. přebíráte převzetím peněz odpovědnost za jejich správný počet a pravost (nedohodnete-li se s druhou stranou jinak). Jedinou podmínkou je, že při přebírání musíte mít možnost si počet a pravost zkontrolovat. Proto také u pokladen často najdete upozornění, že obdržené peníze si máte přepočítat ihned.
Fyzické osoby - tedy běžní občané, ale také samostatně podnikající živnostníci - mohou odmítnout přijetí bankovek nebo mincí, které jsou padělané nebo pozměněné. Postačí, když takové podezření vznikne.
Naopak právnické osoby - typicky obchodní řetězce a další společnosti - je přijmout musí. „Jinými slovy: S falešnou bankovkou nemůžete poslat zákazníka pryč, přestože mu takovou platbu neuznáte. Je povinností každé právnické osoby, aby peníze zadržela už při pouhém podezření," říká Zdeněk Bauer, právník pracující pro jednu z tuzemských maloobchodních sítí.
Nepovažuje se to však za platbu, ale za odebrání bez náhrady. V obchodě vám tedy údajně falešnou bankovku seberou a budete-li si chtít odnést nákup, musíte zaplatit penězi nevzbuzujícími pochybnosti.
Za nesplnění této povinnosti hrozí právnickým osobám pokuta až milion korun.
Požadujte potvrzení
Jestliže někdo falešné nebo podezřelé peníze zadrží, musí o tom vystavit potvrzení osobě, která jimi chtěla zaplatit (předložiteli). Zmíněná vyhláška přesně stanoví, co takový dokument musí obsahovat:
- jméno, příjmení a rodné číslo předložitele, popřípadě datum narození a státní příslušnost, u právnické osoby její název a identifikační číslo,
- adresu trvalého nebo přechodného pobytu, u právnické osoby její sídlo,
- druh a číslo dokladu totožnosti předložitele,
- druh a nominální hodnotu bankovky a její sérii a číslo nebo nominální hodnotu a letopočet ražby mince, počet kusů a nominálních hodnot jednotlivých peněz a jejich celkovou nominální hodnotu,
- datum odebrání peněz
- název a sídlo právnické osoby, která peníze odebrala,
- podpis předložitele.
Na potvrzení se také poznamená, pokud předložitel není znám nebo odmítne uvést potřebné údaje.
Jestliže si to vlastník zadržených peněz přeje, musí potvrzení obsahovat také bankovní spojení (na území České republiky), kam je možné protihodnotu odebraných peněz poukázat, prokáže-li se jejich pravost.
Na potvrzení je také vhodné výslovně napsat, zda si předložitel přeje být informován, jak posuzování pravosti dopadlo.
Bez náhrady
Ten, kdo peníze zadrží, je musí zaslat k odbornému posouzení zkušebně platidel České národní banky. Aby s nimi nemohl dále manipulovat, musí je vložit do obálky (nebo jiného vhodného obalu) a „zajistit ji" lepicí páskou. Obě strany se pak podepíší i přes tuto pásku.
V lepším případě zkušebna zjistí, že peníze jsou pravé. Pak je má „neprodleně" vrátit předložiteli. Výsledek oznámí také právnické osobě, která je odebrala.
Když zkušebna označí peníze jako padělané nebo pozměněné, zašle oznámení jen tomu, kdo takové peníze „zabavil". Ten pak informuje také předložitele, pokud si to výslovně přál.
Hlavně ne úmyslně
Myslíte, že vás už nic horšího než ztráta falešné tisícikoruny potkat nemůže? Měli byste čekat, že se vás policisté zeptají na původ bankovky (pravděpodobný zdroj, kde jste bankovku nebo minci obdrželi). „Ať už si vzpomenete, či ne, tahanice pro vás nejspíš skončí, jestliže jste falešnými penězi chtěli platit neúmyslně. I když zabavenou částku vám už nikdo nenahradí," dodává Bauer.
Pokud jste ale padělanou bankovkou platili úmyslně, hrozí vám také obvinění z trestného činu. „Můžete být spoluviníkem, spolupachatelem či napomahačem," říká právník Pavel Palivec z České národní banky. Teoreticky můžete jít do vězení až na dva roky.
Co ale dělat, jestliže jste bankovku přijali jako pravou a teprve doma se vám na ní něco nezdá? „Doneste ji do České národní banky, na policii nebo do některé z komerčních bank," radí Palivec. Pro zadržení a (ne)vrácení ale platí stejná pravidla.
Čtěte aktuální informace z České národní banky:
Padělaných peněz přibylo, jejich kvalita je nevalná